Jak mogę sobie pomóc dorażnie?

Od około 2 tygodni czasami boli mnie duży palec u stopy. Opuszek palca robi się siny, a czasem czerwonokrwisty i pulsuje. Dziś zauważyłam że dwa sąsiadujące palce też od czasu do czasu robią się sine. Towarzyszy temu nadmierna potliwosc stóp. Gdy poleje stopę ciepłą wodą sinienie mija. Jak doraźnie mogę sobie pomóc?
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak mogę sobie pomóc?

W czerwcu z powodu bolesności węzłów chłonnych pod prawą pachą zgłosiłam się do lekarza. Z powodu wakacji i urlopów kolejnych lekarzy badania usg i mammografia przeciągnęły się. Guzek ok. 15 mm na godz 10/11 i powiększone węzły chłonne. 17 października 2009 r. lekarz w poradni onkologicznej dał mi wynik biopsji cienkoigłowej piersi prawej: Cellulae carcinomatosae. Dostałam skierowanie do szpitala CO w Warszawie. 23 października zostałam zarejestrowana, a lekarz badający, polecił wykonanie rtg płuc, dodatkową mammografię na miejscu i czekać na telefon (w domu) w sprawie ewentualnej operacji, częściowej mastektomii piersi prawej łącznie z węzłami. Po tej mammografii zaczęła mnie boleć lewa pierś i węzły pod lewą pachą. W ciagu tego miesiąca byłam już u lekarza internisty i w szpitalu zakaźnym na izbie przyjęć (w 2007 r. miałam boreliozę). Żaden z lekarzy nie wie lub nie umie (nie chce?) mi powiedzieć co mam robić - czy jakieś okłady, czy środki przeciwbólowe bólowe i jakie? Kilka razy próbowałam się dostać do poradni w CO, ale tam są dzikie tłumy. Dzisiaj w TV podają, że szpitale rozpoczęly strajk. Napiszcie mi chociaż jak mam sobie pomóc sama.

KOBIETA, 60 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Współczuję bardzo niemiłych doświadczeń... Rozumiem Pani wątpliwości i zniecierpliwienie. Z tego co Pani napisała, nadal oczekuje Pani telefon w sprawie terminu operacji?

Jedno wydaje się pewne -  że operacja będzie niezbędna (skoro patolog rozpoznał w biopsji komórki nowotworowe). Co do dolegliwości bólowych, trudno powiedzieć na jakim są tle. Jeżeli w lewej piersi nie ma podejrzanych zmian, a węzły chłonne nie są powiększone, nie wiązałabym dolegliwości z przyczynami nowotworowymi. Czasami ból okolicy piersi może wynikać np. ze zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie (nerwobóle), a więc kwestii zupełnie niezależnej od choroby zasadniczej. Niemniej uważam, że należałoby się pokusić o sprawdzenie chociażby morfologii oraz CRP.

Oczywiście jak najbardziej leki przeciwbólowe/przeciwzapalne (dziwię się, ze nikt tego Pani nie zalecił) - najlepiej kuracja przez 10-14 dni. Okładów raczej bym unikała (szczególnie chorej piersi).

Proszę też spróbować przypomnieć o sobie na oddziale, gdzie ma być wykonana operacja. Przykre jest to, że pacjent, w dodatku z takim schorzeniem musi walczyć jeszcze o przyjęcie do szpitala, ale w tej sytuacji chyba nie ma innego wyjścia.

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo siły w walce z chorobą i wszelkimi trudnościami. Proszę dać znać, jak będzie Pani już coś wiedziała.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy mogę sobie pomóc?

Witam, jestem 25-letnią dziewczyną i wszystko wskazuje na to, że mam depresję. Ciągle czuję się zmęczona, nie mam motywacji do jakichkolwiek działań (jestem na ostatnim roku studiów i powinnam pisać pracę magisterską), potrafię płakać z byle powodu lub w ogóle bez powodu, podchodzę do wszystkiego bardzo emocjonalnie, mam problemy z wysławianiem się, unikam ludzi, potrafię całymi dniami siedzieć sama i nic nie robić, mam jakieś lęki, boję się, że nikogo nie obchodzę, że wszyscy mnie zostawią, że chłopak mnie w końcu rzuci, ciągle czuję się samotna, ciągle jestem na marginesie, miewam myśli samobójcze... Czasami myślę o wizycie u psychiatry, ale po chwili stwierdzam, że to bez sensu... Proszę o poradę. Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu
Mgr Joanna Żur-Teper
60 poziom zaufania

Witam,
postawienie diagnozy na podstawie krótkiego opisu nie jest możliwe, jednak jeśli objawy jakie zauważasz, powodują cierpienie i zaniedbywanie swoich obowiązków, wizyta u lekarza psychiatry jest konieczna, tym bardziej, że pojawiają się dodatkowo myśli samobójcze. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i badaniach lekarz zaproponuje Ci leczenie, które będzie dla Ciebie odpowiednie. Należy pamiętać, że leki zaczynają działać po około dwóch, trzech tygodniach, więc wskazane jest, żebyś jak najszybciej udała się do psychiatry. Leki przynoszą bardzo dobre efekty zarówno w leczeniu depresji, jak i zaburzeń lękowych. Warto również rozważyć rozpoczęcie psychoterapii, tak, aby zająć się nie tylko objawami, ale też przyczyną powstania choroby.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty