Jak obliczyć dni niepłodne?

Jestem bardzo młoda, ale współżyję z moim partnerem. Chciałabym wiedzieć, kiedy mam dni niepłode. Ostatnią miesiączkę miałam 10 stycznia-17 stycznia. Obecnie jestem w trakcie 1 dnia miesiączki. Czy jeśli będę współżyłą w dniach niapłodynych to znaczy, że NIE zajdę w ciążę, czy jednak jest jakieś ryzyko zajścia? Chodzę jeszczę do szkoły, więc nie potrzebny mi jest słodki dziudziuś ;) Ale mam wielkie plany na moją przyszłość, więc nie chciałabym się niepotrzebnie martwić. Z góry dziękuję :)
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli pragnie Pani być aktywna seksualnie, to warto  trochę poczytać na ten temat, polecam artykuły na naszym serwisie.

Antykoncepcja jest ważna, bo jak sama Pani pisze, dzidziuś jest Pani na razie niepotrzebny (i słusznie, najpierw trzeba skończyć szkołę). Dni niepłodne, jak sama nazwa wskazuje to takie dni, w których nie może dojść do poczęcia. Tylko że wyznaczenie tych dni to nie jest taka prosta sprawa! Istnieje kilka metod wyznaczania takich dni, są to tzw. naturalne metody planowania rodziny. Jednak z punktu widzenia medycyny są one raczej zawodne (zwłaszcza wyliczanie dni niepłodnych na podstawie kalendarza - to jest jak wróżenie z fusów!). Najbardziej chyba skuteczna z tych metod to metoda objawowo-termiczna. Jej stosowanie jest jednak dość skomplikowane (codzienne pomiary temperatury w pochwie i ocena śluzu z dróg rodnych) i wymaga od kobiety dużej znajomości przebiegu cyklu owulacyjnego itp., a i tak często bywa zawodna (czynniki takie jak zbyt mało snu, emocje itp.). Jeśli interesuje Panią ta metoda, to proszę poszukać więcej informacji na ten temat (tylko to muszą być pewne źródła, a nie informacje z jakichś forów internetowych...).

Jako lekarz nie będę jednak Pani, jako młodej osobie, zalecać metod naturalnych, ponieważ uważam, że są zawodne, a Pani przecież nie może teraz pozwolić sobie na dziecko. W Pani przypadku najlepsza byłaby prezerwatywa lub pigułki antykoncepcyjne, ewentualnie wyznaczanie dni płodnych metodami naturalnymi przy jednoczesnym stosowaniu prezerwatywy (w dni płodne powstrzymanie się od współżycia).

Pozdrawiam!