Jak obliczyć dni płodne po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Witam! Mam 22 lata. Pod koniec lipca odłożyłam tabletki antykoncepcyjne, bo staramy się z chłopakiem o potomka. Po odłożeniu tabletek miesiączkę dostałam 3 sierpnia, był to cykl 28-dniowy, następną miesiączkę dostałam 30 sierpnia i cykl trwał 34 dni, kolejną miesiączkę dostałam 2 października. Jak mam obliczyć dni płodne, jeśli cykl mam nieregularny? I czy w miesiącu październiku wystąpiły mi już dni płodne? Średnio współżyłam co 2-3 dni, jedna przerwa miała 4 dni. Obserwuję śluz, ale w moim przypadku jest go bardzo mało i ciężko jest mi stwierdzić, kiedy wystąpi owulacja. Proszę o poradę, z góry bardzo dziękuję!

Witam serdecznie!

Po długotrwałym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych często obserwuje się zaburzenia cyklu. Długość cyklu i charakter miesiączki może być zmienny nawet przez 6 miesięcy.

W obecnej sytuacji, jeżeli nie może Pani prowadzić obserwacji śluzu, może Pani korzystać z testów owulacyjnych.

Dni płodne można również wyliczyć stosując proste obliczenia. Od najkrótszego cyklu należy odjąć 20, od najdłuższego 11, co na podstawie przedstawionych cykli wynosi odpowiednio 8 i 23. Oznacza to, że miedzy 8 a 23 dniem cyklu, ma Pani dni płodne.

Niezależnie od testów i wyliczeń, jeżeli współżyła Pani regularnie co 2-3 dni to szanse na ciążę są naprawdę wysokie.

Życzę powodzenia.

Pozdrawiam