Jak obniżyć ciśnienie rozkurczowe?

Dzień dobry , mam takie pytanie. Moje ciśnienie na dziś to 140 -107 i mam pisk w uszach. Jak mogę obniżyć to ciśnienie rozkurczowe i od czego to zależy? Czy mogę wziąć jakieś leki bez recepty, które pomogą? Jeżeli tak, to jakie leki obniżą ciśnienie i są dostępne bez recepty? Ewentualnie jakie badania wykonać, do jakiego lekarza się zgłosić? Co może oznaczać ten pisk w uszach, który towarzyszy nadciśnieniu? Czy to coś poważnego? Czy stracę słuch? A może pisk w uszach nie jest powiązany ze zwiększonym ciśnieniem krwi? A jeżeli ma jakieś powiązanie, to jakie? Kiepsko się czuję. Proszę o pomoc. Dziękuje z góry za poradę. Pozdrawiam

Jak rozumiem ma pan często ciśnienie tętnicze 140/107 mmHg. Pierwsze to skurczowe, a drugie to rozkurczowe. W pana przypadku dominuje zwyżka ciśnienia rozkurczowego. Nie ma to jednak większego znaczenia w doborze terapii. Powinno się takie ciśnienie leczyć. O wyborze leku decyduje lekarz, np. lekarz poz.