Niskie ciśnienie rozkurczowe

Dzień dobry, Bardzo proszę o pomoc. Co może być przyczyną tak niskiego ciśnienia rozkurczowego: 140x57? Czy jest to związane z jakąś chorobą? Czy to coś poważnego/ Czy powinienem się martwić tak niskim ciśnieniem rozkurczowym? Jakie badania ewentualnie powinienem wykonać, aby to sprawdzić? Do jakiego specjalisty się udać, aby dowiedzieć się czegoś więcej? Wcześniej nie badałem ciśnienia regularnie i nie wiem czy tak niskie ciśnienie rozkurczowe jest po prostu moją urodą, czy może jednak dzieje się coś nie w porządku. Mam już swoje lata i wiem, że należy zadbać o zdrowie. Nie lubię chodzić do lekarzy, ale w tym wieku to już chyba należy się za siebie zabrać. Proszę o informacje na temat niskiego ciśnienia rozkurczowego. Pozdrawiam

Witam,
Na początku należy powiedzieć, że w przypadku przygodnego pomiaru opisana wartość nie musi oznaczać patologii. Jednakże, jeśli jest to stałe ciśnienie, to należy zastanowić się, czy przyczyną nie jest niedomykalność zastawki aortalnej serca.
Opisana różnica ciśnienia skurczowego i rozkurczowego może mieć wiele przyczyn. Aby określić dokładną przyczynę, należy wiedzieć, czy istnieją jakiekolwiek objawy typu szybkiego bicia serca, narastającej duszności czy przewlekłego zmęczenia, a także wykonać ewentualne badania dodatkowe, tzn. badanie echokardiograficzne serca.
Proponuję skonsultować problem z kardiologiem, wskazane jest wykonanie badania echokardiograficznego.

Pozdrawiam serdecznie