Jak obniżyć wysoki cukier we krwi?

Mam cukrzycę typu 2. Nie jestem otyła, a od jakiegoś czasu mój poziom cukru we krwi wynosi od 150 do 250. Stosuję się do diety zalecanej przy cukrzycy typu 2. Nie jem w ogóle żadnych słodyczy, nie jem żadnych produktów zawierających cukier. Nie piję w ogóle alkoholu, nie spożywam białego pieczywa ani mięsa wieprzowego, nie jadam nic tłustego. Czy palenie papierosów i jedzenie paluszków z sezamem jest groźne dla cukrzyków? Jem dużo paluszków, bardzo je lubię. Piję herbatę z żurawiny i biorę tabletki z morwy białej. Proszę o pomoc, jak zbić cukier, co można wiecej zrobić? Nie chcę przyjmować insuliny. Mam 68 lat. Z góry dziekuję za wszelkie wskazówki i pomoc. Z poważaniem, PAULINA.

68 LAT ponad rok temu

Owoce i warzywa a cukrzyca

Osoby cierpiące na cukrzycę powinny bardzo uważać na swoją dietę. Nawet jeśli spożywają zdrowe produkty, takie jak warzywa czy owoce, powinny zwracać na poziom cukru w nich zawarty.

Szanowna Pani,

stężenie glukozy jest zdecydowanie za wysokie. Nie udowodniono jak dotąd, żeby żurawina i morwa biała w jakikolwiek sposób obniżały stężenie glukozy. Zrobiła Pani dużo, eliminując z diety niezdrowe produkty. W diecie chorego na cukrzycę typu 2 ważne jest wyeliminowanie słodyczy, ograniczenie owoców, unikanie soków i napojów kolorowych. Co bardzo ważne - bilans energetyczny musi być zrównoważony lub lekko ujemny. Nie wolno się objadać. Jeżeli dieta nie przynosi efektu, konieczne jest włączenie leków doustnych. Jeżeli leki doustne nie działają - sięgamy po insulinę. Nie można odkładać rozpoczęcia insulinoterapii. Jak trzeba - to trzeba. W dzisiejszych czasach nie jest to trudna i obciążająca forma terapii. A jak zmniejszy się stężenie glukozy, zaobserwuje Pani pozytywne efekty terapii i odczuje Pani zadowolenie.

Pozdrawiam.

0

Proszę też pamiętać
Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty