Powikłania zdrowotne przy wysokim cukrze we krwi

Witam mam cukrzyce typu 2. Niepokoja mnie wyniki pomiaru cukru: 340 230 260 czasami 140. W ciagu dnia duzo spie i jestem zmeczona. Przyjmuje Amaryl 2mg rano, lecz na tym sie konczy moje leczenie. Przyznaje ze troche lekcewaze ta chorobe. Jakie moga byc powiklania zdrowotne przy wysokim cukrze we krwi? Do jakiego specjalisty sie udac i jakie wykonac badania np doustny test obcoazenia glukoza? Czy jesli zglosze sie do dietetyka ustali on dokladnie plan diety? Czy cwiczenia fizyczne pomogaja,jakie?
KOBIETA, 43 LAT ponad rok temu

Powinna Pani udać się do diabetologa. Ocenę stadium cukrzycy typu II wykonuje się na podstawie krzywej cukrowej z odpowiedzią insulinową, a także pomiaru hemoglobiny glikolowanej. Na podstawie tych wyników diabetolog (lekarz specjalizujący się w leczeniu cukrzycy) zleci odpowiednie leczenie farmakologiczne i przedstawi wytyczne do przygotowania diety (szczególnie ważne są wartości jednostek insulinowych w stosunku do wymienników węglowodanowych na wypadek gdyby podana została insulina). Leczenie cukrzycy zawsze związane jest z odpowiednim postępowaniem dietetycznym i jeżeli nie wie Pani jak powinna wyglądać dieta w cukrzycy typu II to diabetolog powinien wystawić skierowanie do dietetyka, który pomoże Pani w opracowaniu prawidłowego systemu odżywiania. Jest to kluczowe, gdyż nieprawidłowo leczona cukrzyca ma poważne skutki, jak choćby możliwość utraty kończyn czy ślepota.

0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty