Jak ocenić ten wynik badania przy anemii?

Dzień dobry. Tata miał pęknięty wrzód dwunastnicy, doszło do dużego krwawienia. W szpitalu stwierdzono anemię, poproszę o interpretację jednego wyniku: hypochromia %, wynik po transfuzji krwi to 0,7%, zakres referencyjny <5,0. Nie wiem, jak to rozumieć. Czy to nadal ogromna niedokrwistość? Czy dobra poprawa? Przed transfuzją wynik wynosił 0,4%. Dziękuję za pomoc.

%HYPO oznacza odsetek erytrocytów o zmniejszonej zawartości hemoglobiny. Wiele laboratoriów nie wylicza go i nie podaje, ponieważ jego znaczenie jest marginalne. Świadczyć ma on o zagrożeniu niedoborem żelaza. W praktyce parametr ten nie ma znaczenia klinicznego. W przypadku krwawienia z wrzodu możemy mieć do czynienia z przewlekłym podkrwawianiem, a następnie z ostrym krwawieniem. Ostry krwotok może też wystąpić jako pierwszy objaw wrzodu. U pani ojca wystąpiło na pewno ostre krwawienie. Przy ostrym krwawieniu na samym początku choroby morfologia może być normalna. Po jakimś czasie zawsze występuje w morfologii spadek ilości erytrocytów i spadek ilości hemoglobiny. W ostrym stanie zależy nam aby powstrzymać spadek ilości hemoglobiny. Jeśli ona się poprawiła to ok. Ten parametr pokaże czy sytuacja jest w miarę opanowana czy nie. Krwawienie zawsze prędzej czy później spowoduje niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza. Wskaźnik u pani ojca pokazuje, że coś takiego ma właśnie miejsce. Nie martwmy się tym, bo taka niedokrwistość w tym przypadku to normalna rzecz, a przetoczenie krwi to ratowanie życia. Po opanowaniu krwotoku czasem stosujemy preparat żelaza aby krew się szybciej odbudowała.