Podwyższone %hypo w morfologii - co to oznacza?

Mam podwyższone %hypo, które wynosi 16,4. Proszę mi napisać, co to oznacza, czy to coś poważnego? Pozdrawiam, Ewa
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Parametr "%hypo" odnosi się do krwinek czerwonych i mówi, jaki procent z nich cechuje niedobarwliwość, czyli zmniejszone stężenie hemoglobiny w krwince. Świadczyć ma on o zagrożeniu niedoborem żelaza. W praktyce parametr ten nie ma znaczenia klinicznego - jeśli stężenie hemoglobiny we krwi (HGB), objętość krwinki czerwonej (MCV), średnia zawartość i stężenie hemoglobiny w krwince (MCH, MCHC) są prawidłowe, to odchylenie w zakresie %hypo nie jest powodem do niepokoju.

Pozdrawiam.