Hormony a zachowanie

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Dziękuję za zadane pytanie.

Objawy, które Pani wymieniła, czyli nadmierna senność, zwolniony metabolizm, czy też nadmierne wypadanie włosów - mogą być powodowane przez problemy z funkcjonowaniem gruczołu tarczowego. Dlatego wykonanie panelu badań tarczycowych było słusznym krokiem. Inne symptomy występujące przy niedoczynności tarczycy to: sucha skóra głównie na łokciach i kolanach, regulowanie cyklu menstruacyjnego, przybieranie na wadze, widoczne cienie pod oczami, niska tolerancja zimna (często zimne dłonie i stopy), problemy z koncentracją uwagi.

Jeśli chodzi o poziom CRP, jednoznaczna interpretacja nie jest możliwa ze względu na fakt, iż normy zależą od laboratorium wykonującego badanie; w większości za normalny uznaje się poziom poniżej 5 mg/l. Istotnie podwyższone CRP stwierdza się, gdy poziom białka C-reaktywnego przekracza 10 mg/l. Tak jest w tym wypadku, jednak proszę sprawdzić normy placówki, w której badanie zostało wykonane.

Wysoki poziom przeciwciał antyTG prawdopodobnie również wskazuje na toczący się w organizmie proces zapalny. Bardzo możliwe, że chodzi o chorobę Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Hormon tyreotropowy, czyli TSH odpowiada za regulację pracy tarczycy na zasadzie sprzężenia zwrotnego. U kobiety w wieku rozrodczym za prawidłowy uznaje się poziom 2-2,5 mlU/l, zatem w Pani wypadku jest już niewielkie podwyższenie.

Wykonanie USG tarczycy byłoby dobrym dopełnieniem diagnostyki. Istnieje ewentualność, że jest Pani we wczesnym stadium choroby Hashimoto. Wówczas niektóre wyniki mogą być prawidłowe, gdyż proces zapalny tarczycy dopiero się zaczął i jeszcze produkuje ona wystarczającą ilość hormonów.

Całokształt badań ostatecznie powinien zinterpretować lekarz endokrynolog, uwzględniając wszystkie elementy jednocześnie. Mam na myśli wyniki badań, szczegółowy wywiad diagnostyczny, historię Pani chorób przewlekłych, ewentualnie leki przyjmowane na stałe. Ważna jest również historia chorób tarczycy w Pani rodzinie oraz wszelkie objawy, które Pani obserwuje.

Proponuję udać się na wizytę do lekarza endokrynologa. Być może ułatwi Pani rozmowę z lekarzem wcześniejsza samoedukacja na temat niedoczynności tarczycy oraz choroby Hashimoto. Załączam kilka linków na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/tsh-tyroksyna-badanie-tarczycy-wskazania-i-normy

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-tarczycy-charakterystyka-nadczynnosc-tarczycy-niedoczynnosc-tarczycy-diagnostyka\

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nadczynnosci-tarczycy-najczestsze-symptomy-przyczyny-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy-sprawdz-czy-masz-te-objawy-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/chora-tarczyca-czyli-choroba-hashimoto

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty