Jak ocenić wyniki badań u 26-latki?

Dzień dobry, chciałabym poprosić o pomoc w obraniu dalszej ścieżki, bo na ostatniej wizycie endokrynolog kazał mi tylko obserwować sytuację: Miesiąc temu robiłam pełne badania tarczycy: TSH: 4,31 uIU/ml (norma: 0,270-4,20) fT3: 5,88 pmol/l (norma: 3.10-6.80) fT4: 15,20 pmol/l (norma: 12.00-2200) ATG: 14,4 IU/ml (norma: <115,0) ATPO: <9,0 IU/ml (norma: <34,0) Po miesiącu powtórzyłam, zgodnie z zaleceniami TSH, dzisiejszy wynik: 3,83 uIU/ml. Dodatkowo miałam robione USG tarczycy - wszystko ok. Mam 26 lat. Czy szukać dalej dobrego endokrynologa, czy rzeczywiście tylko obserwować sytuację?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania tarczycy.

Nie wspomniała Pani jednak, czy występują pewne dolegliwości, które mogłyby wskazywać na zaburzenie pracy tarczycy, jak: zmęczenie, senność, suchość skóry, problemy z miesiączkami, spowolniony metabolizm, wypadanie włosów, czy ogólne osłabienie organizmu.

Analizując Pani wyniki badań, można by stwierdzić, że wartość TSH wystąpiła w wyższej normie referencyjnej. Dla osoby w Pani wieku, parametr ten powinien być niższy. Równocześnie na podstawie ujemnych przeciwciał przeciwtarczycowych, nie powinno się stwierdzić choroby autoimmunologicznej tarczycy.

Przyczyn podwyższenia TSH może być wiele, na taki stan mogą wpłynąć infekcje, obniżenie odporności, zmęczenie, czy przyjmowanie niektórych leków.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy ponowną konsultację z lekarzem endokrynologiem. Specjalista po analizie wcześniejszych badań zdecyduje o wdrożeniu leczenia syntetycznymi hormonami tarczycy.

Życzymy Pani dobrego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/badanie-tsh

https://zdrowie.parenting.pl/podwyzszone-tsh-charakterystyka-wystepowanie-przyczyny-objawy-ciaza-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.