Jak operować przepuklinę pępkową? Laparoskopowo czy klasycznie?

Witam, mam niewielką jeszcze przepuklinę pępkową i chcę ją zoperować. Czy warto wykonać ją laparoskopowo? Chirurg mówi, że nie jest to lepsza metoda od klasycznej. Jakie są za i przeciw? Pozdrawiam

To nie chodzi, czy jest lepsza, czy gorsza, ale raczej w jakim przypadku zastosować metodę klasyczną, a w jakim przypadku lepiej laparoskopową. Jeśli przepuklina jest niewielka, jej wrota są na opuszkę, dwie opuszki palca to klasyczny zabieg jest wystarczający, bardzo bezpieczny i najkorzystniejszy estetycznie (jedna niewielka rana). Jeśli przepuklina jest duża, do rozważenia założenie siatki, być może wznowa to korzystniejszy jest zabieg laparoskopowy, w którym efekt estetyczny będzie lepszy, bo będą 3-4 niewielkie ranki zamiast jednej dużej. Musiałbym zbadać Pana bezpośrednio, aby określić jaka metoda operacyjna w Pana przypadku byłaby najlepsza.