Jak pokonać silne zaburzenia lękowe?

Skończę w tym roku 51 lat. zażywam od 2 lat prefaxine 75 mg. Jest mi trochę lżej w życiu, tylko to mi trochę pomogło ale w dalszym ciągu nie radzę sobie, boję się wszystkich i wszystkiego, nawet własnego cienia. Już mi nie zależy na życiu. Nie chcę sie zabic. Bo chyba się boję. I nie wiem co dalej,
KOBIETA, 51 LAT ponad rok temu

Witam,

Zaburzenia lękowe leczy się poprzez psychoterapię, często w połączeniu z farmakoterapią, czyli właśnie z lekami. Zachęcam do rozważenia połączenia obu tych metod i aktywnego zaangażowania się w proces leczenia. Być może leki przepisuje już Pani lekarz psychiatra - może Pani rozpytać go o możliwość psychoterapii (jeśli jeszcze Pani jej nie podjęła). Lekarz będzie też mógł sprawdzić ewentualne możliwe somatyczne tło niektórych z objawów (o ile uzna to oczywiście za uzasadnione). Na terenie Gliwic oraz miast sąsiadujących jest sporo ośrodków refundowanych i gabinetów prywatnych gdzie otrzyma Pani właściwą pomoc.
Zachęcam by nie zwlekała Pani zbyt długo. Współczesna psychoterapia i psychiatria są bardzo skuteczne.
Gdyby miała Pani dodatkowe pytania, zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam i życzę sukcesu
Karolina Matlak

0

Dzień dobry,
niestety leki tłumią nasze objawy lękowe ale nie leczą. Dla uzyskania stanowczo lepszej formy psychicznej powinna Pani połączyć leczenie farmakologiczne z psychoterapią. Warto dać sobie szansę i spróbować równolegle tej formy pomocy. Na terapii szuka się przyczyn zaburzeń lękowych i co pozwala wprowadzić zmiany, które ułatwią funkcjonowanie.
Pozdrawiam A. Pacia

0

Witam Panią
Przyczyną zaburzeń lękowych są zarówno czynniki
biologiczne jak też, a właściwie przede wszystkim,
czynniki psychologiczne oraz środowiskowe.
Najczęściej przyczyną zaburzeń nerwicowych
są, wypierane przez lata ze świadomości,
traumatyczne doświadczenia z przeszłości.
Również niskie poczucie własnej wartości,
silne kompleksy, wychowanie, brak poczucia
bezpieczeństwa zarówno teraz jak i w przeszłości
i wiele innych czynników może stanowić blokadę,
którą bez pomocy specjalisty trudno przekroczyć.
Zaburzenia lękowe nie tylko dezorganizują życie,
ale też przynoszą poczucie niepewności i zagubienia,
ograniczają niezależność, hamują aktywność społeczną
i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie,
zabierając tym samym całą radość życia.
Nieleczone zaburzenia lękowe cały czas postępują
i prowadzą do silnego pogarszania się stanu
zdrowia psychicznego i fizycznego.
Mogą też pojawić się inne zaburzenia.
Powinna Pani jednak wiedzieć, że farmakologia
jest leczeniem objawowym - leki nie leczą zaburzeń
lękowych i nie rozwiązują problemu, jedynie tłumią objawy.
Doraźnie, gdy choroba jest zaawansowana
i chory nie jest w stanie funkcjonować, konieczne
jest stosowanie środków farmakologicznych.
Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające,
obniżające napięcie, czasem antydepresanty
o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk sprawiają,
że lęki i inne dolegliwości stają się łatwiejsze do zniesienia,
ale nie leczą choroby.
Aby skutecznie wyleczyć Pani zaburzenia
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
zaburzeń lękowych, ale również dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób wyleczenia choroby.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

0

Witam serdecznie,

Farmakoterapia jest skuteczniejsza, gdy połączy się ją z psychoterapią. Rzadko same leki są wystarczające. Zalecam więc skorzystanie z pomocy psychoterapeuty (przy zaburzeniach lękowych terapia poznawczo-behawioralna bądź integracyjna).

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak skutecznie pokonać zaburzenia lękowe?

Witam, mam ciagle nawracajacy problem. Od dziecka przy kazdym wyjezdzie na oboz, wycieczki mialem straszne leki, strach, zadza natychmiastowego powrotu do domu. Stach, lek pojawial sie tez przed zmiana miejsc. To samo mam przy zmianie pracy itp. Nawet gdy dostaje oferty pracy dobrze platnej w dobrych watunkach dostaje paralizu. Od roku zazywam Triticco CR 150 wieczorem ale leki dalej powracaja, prosze o pomoc
MĘŻCZYZNA, 41 LAT ponad rok temu

Dzień Dobry Panu :)

Domyślam się, że jest Pan w leczeniu tylko farmakologicznym?

Zachęcałabym Pana do rozważenia psychoterapii, najlepiej poznawczo-behawioralnej (równolegle z farmakoterapią) co byłoby dla Pana efektywną i równocześnie komplementarną formą terapii.

Serdeczności oraz radości Panu życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak pokonać nerwicę lękową?

Witam, Chciałbym opisać moją historię nerwicy, która zaczęła się 2, 5 miesiąca temu. Od niedawna otworzyłem własny biznes. Na początku spotkały mnie same problemy finansowe i do tego kilka innych przykrych doświadczeń. Kierując samochodem doznałem pierwszego ataku - zaczęły mi się trząść ręce, nogi i miałem ciśnienie 160/130 oraz uczucie, że zaraz zasłabnę, a do tego czułem mrowienie z tyłu głowy. Od tej chwili moje życie bardzo się zmieniło ;(. Zrobiłem sobie szereg badań, mianowicie EKG, EEG głowy, krew, mocz i każde badania wyszły w normie, po czym zdecydowałem się na wizyty u psychologa. Po sześciu spotkaniach pani psycholog stwierdziła, że już jest wszystko dobrze tylko teraz powinienem trochę popracować nad sobą i wszystko wróci do normy. Od początku leczenia towarzyszył mi lęk, że zasłabnę i nikt mnie nie uratuje. Nawet wyjście poza dom sprawiało mi duże trudności. Jednak skusiłem się jeszcze na wizytę u neurologa. Po przedstawieniu całej sytuacji pani neurolog przepisała mi dwa leki, które biorę od 3 tygodni, po których zaczęły mi się nasilać lęki. Nie wiem już co mam robić. Pomocy! Z góry dziękuję.

MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu

Witam!
Warto, żeby skorzystał Pan raz jeszcze z pomocy psychiatry i psychologa. Lekarz psychiatra może dopasować Panu leki tak, by nie nasilały problemu. Może Pan skorzystać z pomocy innego psychologa, niż ten u którego był Pan do tej pory.
Inna osoba może mieć także inny pogląd na Pana sytuację psychiczną. Warto wszystkie trudności i nasilające się objawy zgłaszać opiekującym się Panem specjalistą. Więcej informacji z Pana strony to także możliwość lepszego dopasowania sposobów leczenia do Pana potrzeb.
Pozdrawiam

0

Witam,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty