Jak pomóc dziecku uporać się z otyłością?

Witam, moja córka ma 12 lat, 166cm wzrostu i wazy 57kg. Strasznie upiera sie ze jest gruba, jej uda sa nieproporcjonalne do jej budowy i ze chce schudnac. Zaczne od tego ze spi 5-7 godzin. Sniadanie je w szkole ok. godziny 10 w szkole. Jest nim owsianka na wodzie z owocami badz omlet. Gdy wraca ze szkoly siega po wafle ryzowe lub jakies owoce jesli sa w domu. Na obiad je to co ja przygotuje. Najczesciej to ziemniaki, mieso z kurczaka, surowka z marchwi. Potem znów siega po wyzej wspomniane wafle, jesli sa jakies slodycze to tez zje. Na kolacje znów je te wafle z pomidorem, platki ryzowe, albo w ogóle nie je, bo twierdzi ze jest najedzona. Wyspowiadala mi sie, ze jesli nie ma jej w domu to je jakies chipsy, chrupki, pije napoje energetyczne, itd. Dodam ze czesto wychodzi z koleżankami na rower lub po prostu na miasto. Bardzo czesto jezdzi tez konno. Moim zdaniem to jest dobra waga, ale ona sie upiera. No i wiadomo moze jakies malutkie zmiany w jej diecie pomoga jej przestać myslec ze jest gruba. Nie chce zeby sie odchudzala. Prosze o pomoc jak jej to powiedziec i o wyzej wspomniane malutkie zmiany. Ja naprawde mam dosc jej marudzenia.

Lek. Wojciech Zygmunt

Waga pani córki jest w normie. BMI jest w normie. Można ją jeszcze sprawdzić w siatkach centylowych, ale podejrzewam, że tam także wszystko będzie w normie. Co do proporcji ciała, należy zaznaczyć, że pani córka wchodzi aktualnie w okres dojrzewania i te proporcje będą przez pewien okres czasu nierównomierne. Jeżeli pani córka zjada śniadanie, obiad, kolację oraz podjada między posiłkami to nie ma powodów do obaw. Jeżeli taka mania odchudzania nasili się, to warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą dziecięcym, gdyż może to być początek rozwijającego się jadłowstrętu psychicznego. Pozdrawiam i życzę zdrowia.