Jak poradzić sobie z bólem pochwy podczas stosunku?

Witam. Od około miesiąca zmagam się z bólem pochwy podczas stosunku. Najpierw było to miejscowe, teraz boli mnie cała prawa strona pochwy. Byłam z tym u lekarza który nie stwierdził żadnych zmian, nic nie wykrył. Jednakze momentami bol jest nie do zniesienia, nie mam nawet checi a wrecz mam opór przed seksem z chłopakiem. Co mam robić? Udać się do innego specjalisty czy może wziąć jakieś leki?

Sylwia Osada Psycholog, Konin

Witam,
bardzo dobrze, że udała się Pani do lekarza specjalisty i wykluczyła podłoże somatyczne tego problemu. Może być tak, że przyczyna jest natury psychogennej i jako taką należy się zająć. Bolesność podczas współżycia to dysfunkcja seksualna o nazwie dyspareunia. Żeby postawić taką diagnozę potrzeba szeregu informacji, w oparciu o które psycholog-seksuolog może stwierdzić tego rodzaju dolegliwość. Sugeruję rozważyć konsultację z takim specjalistą. Jeśli diagnoza się potwierdzi procedurą leczenia jest psychoterapia zaburzeń seksualnych, podczas której będzie mogła pani znaleźć wraz z terapeutą przyczynę jej powstania dysfunkcji oraz wspólnie wypracujecie sposób poradzenia sobie z problem.
Życzę powodzenia, pozdrawiam