Jak poradzić sobie ze stresem i zdenerwowaniem?

Dzień dobry. Trzy dni temu byłem u lekarza bo dokuczały mi ucisk w klatce piersiowej, zdenerwowanie, przygnębienie i że może grozić mi zawał. W ośrodku zrobili mi EKG i badanie ciśnienia i lekarz powiedział że nic zawałowego w wyniku ekg nie ma. Niestety stres, zdenerwowanie i nerwy pozostały i nie mogę sobie przetłumaczyć że wszystko jest w porządku. Mam zapisane Relanium i Hydroxyzinum i biorę je według zaleceń ale nie mogę przełamać tych myśli. Proszę o poradę.

Dzień dobry. Opisane przez Pana objawy mogą świadczyć o podniesionym poziomie lęku. Proszę skonsultować się z psychologiem. Istnieją skuteczne techniki terapeutyczne pozwalające na wzmocnienie kompetencji w zakresie poradzenia sobie z tego rodzaju trudnościami. Pozdrawiam.

http://progress.warszawa.pl/

Dzień Dobry Panu,

Może zacznę od tego...

Od strony kardiologicznej wg badań jest w porządku.

Nie ma nic gorszego dla Naszego zdrowia psychicznego i dla umysłu, jak brak rozmowy
o swoich uczuciach z Najbliższymi, lub Osobami zaprzyjaźnionymi.
Stres bierze się właśnie z tego, że ukrywamy emocje i nie dzielimy się nimi z Bliskimi,
udając że świetnie sobie radzimy...

Do tego, jeśli dochodzi zaniedbywanie aktywności fizycznej, nieodpowiednie
"fastfoodowe" odżywianie, tempo życia, deficyt snu, brak suplementacji i duże oczekiwania względem siebie to spada ogólna odporność organizmu i dochodzi do zachorowania.

Otrzymał Pan sygnał ze swojego mądrego ciała, że czegoś on potrzebuje, bo zostało
to może trochę zaniedbane?
Jeśli udało mi się przekazać Panu myśl, że coś zawsze bierze się z czegoś,
poczuję zadowolenie.

Jeśli miałby Pan życzenie rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu na Skype.

Życzę Panu zadbania o siebie z troską,
irena.mielnik.madej@gmail.com

Witam,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie

Witam,
Proponuję zasięgnąć opinii innego psychiatry. Jeśli opisane przez pana dolegliwości somatyczne są spowodowane zaburzeniem lękowym (a napisał pan, że wyniki diagnostyki kardiologicznej są bez zarzutu), to doraźne stosowane leków uspokajających nie jest właściwą metodą leczenia. Ponadto, benzodiazepiny takie jak np. Relanium wolno stosować jedynie do 4 tygodni ze względu na ryzyko uzależnienia.

Witam Pana
Jeżeli wszystkie badania są w porządku to możliwe,
że Pana objawy mają podłoże psychologiczne.
Możliwe, że źródłem Pana dolegliwości są przeżywane emocje,
stres, przemęczenie czy nerwica.
Koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach
powoduje, że lęk o zdrowie narasta i co raz trudniej go ujarzmić.
Takie objawy sugerują zaburzenia nerwicowe.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić
tylko podczas osobistej konsultacji.
Żeby Panu pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę
Pana problemu, dotrzeć do źródła Pana lęków o zdrowie
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Pana do skonsultowania problemu z psychologiem
i ewentualnie do podjęcia psychoterapii, podczas której uwolni się
Pan od lęków i odzyska Pan spokój i równowagę wewnętrzną.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl