Jak postępować przy takim refluksie?

Witam, mam 24 lata, prawie 5 lat temu zaczęło mnie piec w przełyku oraz pojawił się ból w nadbrzuszu, mama ma refluks dlatego od razu skojarzyłem. Zacząłem wtedy brać ipp, codziennie. Potem odbyłem w 2016 roku pierwszą gastroskopię, która nic nie wykazała poza rumieniami w antrum wokół odźwiernika. Test na helicobacter wykonany i wynik ujemny. Kolejna gastroskopia w 2019 roku tak samo żółć w żołądku. Odźwiernik prawidłowy. Wtedy gastrolog powiedział że mam stosować ipp według swoich objawów, to znaczy tak jak potrzebuje. Próbowałem odstawiać, nie udawało się nawet na jeden dzień po zmniejszaniu dawki z 40 mg do 20 mg. W trakcie tych 5 lat z refluksem różne stosowałem dawki, zarówno 40 jak i 20 mg. Od roku tylko 20 mg. Nie jadłem słodyczy, nie piłem alkoholu. Jakoś bardzo tłusto też nie jadłem. 2 tygodnie temu pojawiła się gorycz na języku, dlatego też zgłosiłem się do innego niż wcześniej gastrologa, który stwierdził że nie wolno tyle czasu brać leków ipp, obecnie Mesopralu. Żółć według niego z odruchu wymiotnego przy gastroskopii. Przepisał Rennie, Dexilant 30 mg objawowo oraz Prokit 3 x dziennie. Oczywiście do tego dieta, której bardzo pilnuje i się do niej stosuję. Mimo to nie potrafię odstawić ipp całkowicie. Objawy występują na kolejny dzień bez zażycia ipp albo za 2 dni. Jeśli dalej objawy będą się utrzymywać gastrolog zalecił gastroskopię. Ipp powoduje że żyje jak przed refluksem i nic mi nie dolega. Obecnie dowiedziałem się też, że warto zażywać probiotyk przy zażywaniu ipp. Proszę o jakąś poradę w czasie pandemii i teleporad. Najbardziej zależy mi na rzetelniej odpowiedzi na poniższe pytania. Pytanie 1: czy jeśli rok temu miałem gastroskopię (bez zmian oprócz wcześniej wspomnianych rumieni) i zażywałem ipp, dzięki czemu nie odczuwałem w ogóle objawów refluksu, poza ostatnimi dniami to lepiej iść na gastroskopię? Pytanie 2: czy ipp można stosować już od tylu lat (4-5) i dalej i jest to bezpieczne? TO DLA MNIE NAJWAŻNIEJSZA KWESTIA ABY TO WIEDZIEĆ! Pytanie 3: czy refluks powoduje raka żołądka/przełyku, jeśli zażywamy ipp, które odrzuca objawy? Pytanie 4: czy jest możliwe, że jeśli flora bakteryjna jelit została zniszczona przez ipp, to mogło to wpłynąć jakoś na jelita? Spowodować jakąś chorobę?

Przy stałym zażywaniu IPP należy wykonywać gastroskopię raz w roku.

Między innymi wynik gastroskopii odpowiada na pytanie, czy dalsze przyjmowanie tego leku jest bezpieczne.

IPP może maskować objawy innych chorób niż refluks, dlatego miedzy innymi konieczne jest coroczne badanie.

IPP nie niszczy flory bakteryjnej jelit.