Jakie będzie najlepsze leczenie refluksu?

W zeszłym roku badałem się w kierunku refluksu, mam dość złożone objawy, obecność wydzieliny w gardle, ciągłe podrażnienie krtani co wpływa na jakość głosu, nieświeży oddech, czasami trudności z oddychaniem, uczucie treści z żołądka wracającej do przełyku (bez mdłości). Gastrolog początkowo stwierdził, że są to objawy refluksu jednak gastroskopia nic nie wykazała, przepisany lek ipp (Mesopral), a później Famotydyna nie pomogły. W związku z tym gastrolog polecił szukać przyczyny gdzie indziej. W dalszym czasie byłem u pulmonologa (wyniki badań prawidłowe), oraz u laryngologa - laryngolog na podstawie laryngoskopii stwierdził, że podrażnienie krtani jest rzeczywiście od refluksu i przepisał Dexilant. Podczas brania dexilantu poprawiła się jakość głosu jednak regurgitacje i nieświeży oddech pozostały, doszły do tego bardzo luźne stolce. Problemy z krtanią wróciły zaraz po odstawieniu ipp. Ostatecznie wykonałem badanie ph-metrii, które wykazało częste epizody (powyżej 130) refluksu gazowo-płynnego kwaśnego i słabo-kwaśnego. W podsumowaniu badania lekarz napisał, że możliwe jest występowanie zaburzeń czynnościowych w obrębie dolnego zwieracza przełyku. Będę wdzięczny za odpowiedź jakiego sposobu leczenia mogę się spodziewać w dalszej kolejności albo jakiego sposobu leczenia powinienem oczekiwać.

Dzień dobry,

W przypadku nieskuteczności leczenia farmakologicznego można rozważyć leczenie operacyjne (tzw. fundoplikację sposobem Nissena).

Uważam, że powinien Pan zrewidować swój jadłospis. Proszę na kilka dni (2-5) ograniczyć dietę do roślin i w kolejnych dniach rozszerzać ją o kolejne grupy produktów (przetwory mleczne, wyroby zbożowe). Zdarza się, że opisany protokół diety eliminacyjnej pozwala wychwycić czynnik wywołujący objawy refluksowe. Jeżeli po wdrożeniu do jadłospisu konkretnej grupy produktów zauważy Pan nasilenie dolegliwości, być może uda się Panu znaleźć przyczynę i ostateczne rozwiązanie problemu.