Jak postępować z rankami po trądziku?

Witam serdecznie. Mam 21 lat i cere tłustą skłonną do trądziku. Grudkom i zgrubieniom na mojej twarzy towarzyszą krostki, w których widoczny jest ropny rdzeń. Krosty są zaropiałymi zmianami grudkowymi. Bardzo nieestetycznie to wygląda. Ostatnio niestety ale skuszona wyciskałam te ropne i grudkowe pryszcze. Porobiło mi sie na ich miejscu dużo strupków, które wyschły i niektóre z nich zaczęły odpadać. Chciałam zapytać czy na niektóre strupki po pryszczach mogłabym nałożyć kwas migdałowy lub azelainowy ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy, w odpowiedzi na zadane pytanie, chcielibyśmy zachęcić do kontaktu z kosmetologiem lub dermatologiem. W swoje relacji pisze Pani, że od lat zmaga się z trądzikiem i tłustą cerą. Pojawiają się charakterystyczne wypryski z ropną zawartością. Niestety postanowiła je Pani mechanicznie oczyścić i obecnie powstają w tych miejscach strupki. Leczenie trądziku w Pani przypadku najlepiej byłoby zacząć od wizyty u specjalisty, który zleci badania krwi oraz zbada profesjonalnie skórę. Możliwe, że konieczna będzie kuracja farmakologiczna, która pozwoli zwalczać trądzik od wnętrza organizmu. Pielęgnacja skóry trądzikowej wymaga zastosowania odpowiednich preparatów. Do tej grupy zaliczają się także kwasy, ale muszą być one stosowane w odpowiedni sposób. Na zmiany punktowe warto spróbować nałożyć kwas salicylowy lub preparaty z cynkiem, niacynamidem, które osuszają miejsca zapalne i przyśpieszają gojenie. Trzeba także pamiętać o nawilżaniu skóry, gdyż często cera trądzikowa jest przesuszona.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-tradziku

https://portal.abczdrowie.pl/tradzik-pospolity

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-tradziku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.