Jak postępować z takimi objawami po botoksie?

Po pięciu dniach od podania botoxu w lwią zmarszczkę i czoło zaczęły się u mnie objawy tożsame z zapaleniem spojówek. Powieki są rano spuchnięte, oczy szczególnie w wewnętrznych kącikach bolą, szczypią pieką, czasami jest wrażenie tak jakby igiełek i piachu. Brak wydzieliny ropnej. Trwa to już miesiąc. Tylko sterydowe krople trochę pomagająale przecież nie można ich brać stale. Botox był poddany przez lekarza i jest zdziwiony takimi objawami. Bardzo proszę o pomoc bo nie wiem w którym kierunku dalej iść i boję się ogromnie o wzrok.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania. Przede wszystkim, w pierwszej kolejności, powinna Pani udać się do lekarza, który wykonał zabieg na wizytę kontrolną. Warto także skonsultować swoje problemy z okulistą, który będzie mógł dokładnie obejrzeć powstałe zmiany i wdrożyć ewentualne leczenie.

Być może opisane problemy nie mają związku z wykonanym zabiegiem. Tego typu objawy, czyli opuchnięte powieki, uczycie piasku pod powiekami, ból i szczypanie oczu są również charakterystyczne dla zespołu suchego oka. Jednak diagnozę może postawić okulista po przeprowadzeniu odpowiednich badań. Nie zaleca się wdrażania leczenia na własną rękę, gdyż może do doprowadzić do poważnych powikłań. Więcej na temat możliwych przyczyn Pani dolegliwości można przeczytać na naszym portalu: https://portal.abczdrowie.pl/uczucie-piasku-pod-powiekami-to-moze-byc

Zachęcamy także do przeczytania odpowiedzi specjalistów abcZdrowie na pytanie o podobnej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zapalenie-spojowek-po-zabiegu-wstrzykniecia-botoksu-kiedy-te-objawy-ustapia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.