Witam
Przebarwienia zębów mogą być spowodowane schorzeniami ogólnymi ( choroby wątroby, trzustki, zaburzenia hormonalne, tetracykliny w okresie odontogenezy ) lub miejscowymi ( kawa, herbata, zioła, tytoń, leki zawierające żelazo, niektóre soki). Ząb może również zmienić barwę na skutek urazu czy leczenia kanałowego. Brzydką barwę maja zęby wypełnione amalgamatem, czy wypełnieniem typu Evicrol .
Leczenie ogólnoustrojowych przyczyn przebarwień zębów jest trudne i zostawiamy internistom, natomiast z przebarwieniami z przyczyn miejscowych najlepiej poradzi sobie dentysta.
Już zwykły skaling i piaskowanie może skutkować znaczną poprawą widocznego kolorów zębów. Kolejnymi etapami może być wymiana starych wypełnień amalgamatowych i leczenie ognisk próchnicy. Następnie w arsenale stomatologa są metody wybielania zębów za pomocą środków chemicznych. Można wybielać zarówno pojedyncze zęby jak i cały łuk. Na koniec w trudnych przypadkach można rozważyć rozwiązania z dziedziny protetyki: licówki ceramiczne bądź kompozytowe, lub korony.
Pozdrawiam
Krystyna Pikała

0

Można próbować zęby wybielić. Efekt wybielania będzie zależał od wielu czynników m.in. od przyczyny przebarwień, stanu zębów, obecności i wielkości wypełnień.

0

W zależności od czego są te przebarwienia. Jeżeli jest to osad np. z papierosów, kawy, herbaty to najlepiej usunąć go profesjonalnie w gabinecie stomatologicznym przez piaskowanie, polerowanie lub inne zabiegi proponowane przez lekarza. Pomagają również pasty z odrobiną środków ściernych (np. Clinomyn dla palaczy), i płukanki. Jeżeli są to przebarwienia np. poantybiotykowe sprawa nie jest już taka prosta. Można takie plamy wybarwić, można je przykryć licówkami, ale jest to b. indywidualne i to lekarz znajdzie najlepsze rozwiązanie w konkretnej sytuacji.

0

Jest wiele przyczyn powstawania przebarwień i bez wizyty u stomatologa na pewno nie da się w pełni odpowiedzieć na to pytanie. Trzeba na pewno zacząć od profesjonalnej higienizacji w gabinecie czyli usunięciu kamienia oraz sunięcie osadów (piaskowanie). Po tych zabiegach zęby będą optycznie jaśniejsze. Kolejnym etapem poprawy estetyki jest wybielanie zębów. W przypadku przebarwień po antybiotykach zażywanych w dzieciństwie (głównie tetracykliny) usunięcie przebarwień może nie być łatwe. Często w takiej sytuacji potrzebna jest interwencja protetyczna i wykonanie licówek pełnoceramicznych.

0

Zależy jakiego rodzaju są to przebarwienia, czym innym są bowiem powierzchowne naloty np. z herbaty, kawy, ciemnych owoców, tzw. kamień nazębny, a czym innym przebarwienia, które pojawiają się jako skutek uboczny działania niektórych leków np. antybiotyków opartych na tetracyklinie lub preparatów na bazie żelaza. Zęby martwe także często się przebarwiają na szary kolor, co jest jeszcze innym przypadkiem. W przypadku osadów z pożywienia wystarczający może się okazać zabieg higienizacji, który składa się ze skalingu ultradźwiękowego oraz piaskowania, a następnie polerowania zębów. Gdy przebarwienia są znaczne, można zastosować profesjonalny zabieg wybielający za pomocą specjalnego żelu, którego działanie rozjaśniające aktywowane jest pod wpływem światła ultrafioletowego. Drugą skuteczną metodą jest wybielanie nakładkowe, które polega na zakładaniu w domu specjalnie przygotowanych przez stomatologa nakładek z preparatem wybielającym. Nawet zęby martwe można wybielić aplikując od wewnątrz specjalny preparat rozjaśniający. Najlepszą metodę wybiera stomatolog po ocenie skali przebarwień.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty