Jak prawidłowo zacząć stosowanie nowych tabletek o innym składzie?

Witam. Mam problem ponieważ z powodu okresu świątecznego nie byłam w stanie zdobyć recepty na tabletki. Jako, że dostałam okres w święta i potrzebuje jak najszybciej powrócić do zażywania tabletek w pierwszy i drugi dzień świąt wzięłam 2 tabletki, które zostały mi z poprzedniego przyjmowania (0,15 mg dezogestrelu i 0,02 mg etinylestradiolu). Od dzisiaj chciałam zacząć brać nowe tabletki, ale ich skład to 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu. Czy jeśli zażyłam 2 tabletki z pierwszym składem i resztę tabletek będę brała z składem drugim nie robiąc między tabletkami przerwy istnieje ryzyko zajścia w ciążę przed upływem 7 dni brania tabletek? Pilnie czekam na odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przy braniu tabletek antykoncepcyjnych, nawet przy w pełni regularnym przyjmowaniu tabletek, zgodnie z zaleceniami producenta, istnieje pewne, niewielkie ryzyko wystąpienia owulacji i zajścia w ciążę. Zmiana tabletek z pewnością nie zmniejsza tej szansy, choć przeprowadzona w prawidłowy sposób nie powinna jej istotnie zwiększyć.

W Pani przypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby nie robić siedmiodniowej przerwy, tylko od razu przejść ze starego blistra na nowy. Nie do końca rozumiem, co Pani zrobiła. Jeśli przed wzięciem dwóch ostatnich tabletek starego typu nie zrobiła Pani przerwy, to powinna być w pełni zabezpieczona. Jeśli jednak przed tymi dwoma tabletkami zrobiła Pani siedmiodniową przerwę, a następnie rozpoczęła dwoma tabletkami starych tabletek, by je zaraz zmienić, to taki schemat może mieć nieco nieprzewidywalne następstwa i należałoby zastosować dodatkowe zabezpieczenie przez pierwszy tydzień brania nowych tabletek bądź wstrzymać się od współżycia w tym okresie.

Pozdrawiam serdecznie!