Czy dawka hormonów w tabletkach antykoncepcyjnych Naraya jest wysoka?

Stosuje tabletki Naraya od 1 roku, ostatnio przerwałam stosowanie jednak chciałabym do nich powrócić. Czy lest to dobry lek, czy powinnam wybrać tabletki, które maja mniejsza ilość hormonów, gdyż w składzie naray jest 3 mg drospirenonu, co to oznacza czy jest to bardzo dużo? Inne tabletki mają w składzie dawkę 0,02 lub 0,35 mg innych hormonów.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Po pierwsze proszę zauważyć, że drospirenon to progestagen. Podane zaś przez Panią niskie dawki (0,020 lub 0,035) dotyczą etynyloestradiolu, czyli drugiego składnika tabletek hormonalnych. Tabletki Naraya zawierają 0,020 etynyloestradiolu, czyli najmniejszą dawkę jaka aktualnie dostępna jest na rynku. Trudno jednak jednoznacznie określić czy są to "dobre" tabletki. W przypadku antykoncepcji dobre oznacza bowiem indywidualnie dobrane. O tym jakie tabletki będą zatem dla Pani aktualnie dobre, proszę porozmawiać ze specjalistą ginekologiem.