Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 1 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Naraya Plus stosowanie tabletek

Witam. Mam na imie Karolina, mam 19 lat i mam pytanie dotyczące tabletek naraya. Od pol roku chodze z chłopakiem i chcemy rozpocząć wspolzycie dlatego zaczęłam brac tabletki antykoncepcyjne naraya plus. Chciałabym uzyskac dokładna informacje odnośnie stosowania tabletek naraya. Ja po skonczeniu pierwszego blistra naraya,oczywiście zazywanego regularnie o tej samej porze i z pierwszym dniem okresu, zastosowałam 14 dniowa przerwe w zażywaniu naraya. Pytanie jest czy moge zaczac brac kolejne opakowanie naraya przed rozpoczęciem okresu i po jakim czasie działaja? Bardzo proszę o informacje  gdyż nie chciałabym teraz zachodzić w ciąże bo mamy na najbliższy czas zupełnie inne plany. Zresztą oboje jesteśmy jeszcze za młodzi na zostanie rodzicami, ale kochamy się i i chcemy rozpocząć współżycie. Kiedy zacząć stosować naraya, żeby być bezpiecznym i żeby nie było ryzyka zajścia w ciążę?
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Lek. Tomasz Budlewski
79 poziom zaufania

Proponuje rozpocząć ponownie od pierwszego dnia następnego okresu miesiaczkowego. Zabezpieczenie będzie tak jakby po okresie. Proszę pamiętać że nie ma w 100 % skutecznych metod antykoncepcji.

0
Lek. Katarzyna Szymczak
79 poziom zaufania

Z uwagi na przerwę, radziłabym zacząć nowe opakowanie z pierwszym dniem miesiączki.
Pozdrawiam

0
MichaĹ Kurek
57 poziom zaufania

Szanowna Pani!

Przyjmowanie leku Naraya Plus należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu (to znaczy w pierwszym dniu miesiączki). Rozpoczęcie przyjmowania leku Naraya Plus w pierwszym dniu miesiączki zapewnia natychmiastową ochronę przed ciążą. Można też rozpocząć przyjmowanie leku w dniach 2. do 5. dzień cyklu, ale wtedy należy stosować dodatkowe metody zapobiegania ciąży (na przykład prezerwatywy) przez pierwszych 7 dni. [ulotka dla pacjneta, Naraya Plus]

z poważaniem
Michał Kurek

0
Magdalena Mroczek
78 poziom zaufania

Przyjmowanie tej tabletki należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu. Wtedy ochrona przed ciążą jest natychmiastowa. Jeśli będzie ją Pani przyjmować od dni 2-5 dzień cyklu, wtedy trzeba przez pierwsze 7 dni przyjmowania zabezpieczyć się prezerwatywą.

Naraya plus jest to tabletka tzw. jednofazowa, co oznacza, że w każdej dawce leku jest zawarta taka sama ilość obydwu hormonów. Naraya plus jest hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym do stosowania doustnego. Jest to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa hormony, i dlatego nazywana jest także złożonym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Naraya plus zawiera dwa hormony i są to etynyloestradiol (hormon z grupy estrogenów) oraz drospirenon (hormon z grupy progestagenów). Preparat działa poprzez zahamowanie wydzielania FSH i LH w przysadce mózgowej i w związku z tym, zahamowanie owulacji. Poza tym powoduje zmiany w endometrium i zmiany w śluzie szyjki macicy, w tym zmiany w jego konsystencji. Wpływa on ponadto na perystaltykę jajowodów.

Jeśli chodzi o skuteczność tabletek to przy preparatach jednoskładnikowych, jakim jest Naraya plus obowiązuje następująca zasada:
Jeśli opóźnienie w przyjmowaniu tabletek wynosi mniej niż 12 godzin, czyli minęło mniej niż 36 godzin o przyjęcia ostatniej tabletki, takim przypadku skuteczność nadal jest zapewniona. Należy natychmiast przyjąć zapomnianą tabletkę, a następną o stałej porze. Nie trzeba stosować dodatkowych zabezpieczeń.
Jeśli od czasu przyjęcia ostatniej tabletki minęło więcej niż 36 godzin czyli opóźnienie wynosi więcej niż 12 godzin, w takim wypadku nie można liczyć na skuteczność taką jak wyjściowa. Do końca przyjmowanego opakowania trzeba się zabezpieczać np. prezerwatywą.

Tabletki są środkiem antykoncepcyjnym o bardzo wysokiej skuteczności. Wskaźnik Pearla jest parametrem mówiącym o skuteczności danej metody antykoncepcyjnej. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik ten wynosi 0,2-1. Wskaźnik ten mówi o tym ile kobiet stosujących tę metodę antykoncepcyjną zajdzie w ciążę. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych ciąże wynikają najczęściej z zapomnienia o wzięciu tabletki lub braku dodatkowego zabezpieczenia po wzięciu niewłaściwych dawek lub opóźnionych tabletek.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy