Nie będzie w tej sytuacji 100% skuteczności; poza tym tabletki nigdy nie dają 100% skuteczności ochrony antykoncepcyjnej.
W Pani przypadku należy liczyć się ze zmniejszoną skutecznością tabletek antykoncepcyjnych. Warto być może zastanowić się nad innym zabezpieczeniem w najbliższym okresie.
Belara jest to tabletka tzw. jednofazowa, co oznacza, że w każdej dawce leku jest zawarta taka sama ilość obydwu hormonów. Lek Belara jest hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym do stosowania doustnego. Belara to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa hormony, i dlatego nazywana jest także złożonym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Belara zawiera dwa hormony i są to etynyloestradiol i octan chlormadynonu. Preparat działa poprzez zahamowanie wydzielania FSH i LH w przysadce mózgowej i w związku z tym, zahamowanie owulacji. Poza tym powoduje zmiany w endometrium i zmiany w śluzie szyjki macicy, w tym zmiany w jego konsystencji.
Jeśli chodzi o skuteczność tabletek to przy preparatach jednoskładnikowych, jakim jest belara obowiązuje następująca zasada:
Jeśli opóźnienie w przyjmowaniu tabletek wynosi mniej niż 12 godzin, czyli minęło mniej niż 36 godzin o przyjęcia ostatniej tabletki, takim przypadku skuteczność nadal jest zapewniona. Należy natychmiast przyjąć zapomnianą tabletkę, a następną o stałej porze. Nie trzeba stosować dodatkowych zabezpieczeń.
Jeśli od czasu przyjęcia ostatniej tabletki minęło więcej niż 36 godzin czyli opóźnienie wynosi więcej niż 12 godzin, w takim wypadku nie można liczyć na skuteczność taką jak wyjściowa. Do końca przyjmowanego opakowania trzeba się zabezpieczać np. prezerwatywą. Tak właśnie jest w Pani przypadku.
Trochę inaczej ma się sprawa w przypadku tzw. tabletek dwuskładnikowych, w których już 6 godzinne opóźnienie w przyjmowaniu tabletek znacząco wpływa na ich skuteczność.
Tabletki są środkiem antykoncepcyjnym o bardzo wysokiej skuteczności. Wskaźnik Pearla jest parametrem mówiącym o skuteczności danej metody antykoncepcyjnej. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik ten wynosi 0,2-1. Wskaźnik ten mówi o tym ile kobiet stosujących tę metodę antykoncepcyjną zajdzie w ciążę. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych ciąże wynikają najczęściej z zapomnienia o wzięciu tabletki lub braku dodatkowego zabezpieczenia po wzięciu niewłaściwych dawek lub opóźnionych tabletek.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dokładna godzina przyjęcia tabletek antykoncepcyjnych – odpowiada Lek. Izabela Chwalibogowska-Cieślińska
- Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych Vixpo – odpowiada Dr n. med. Diana Kupczyńska
- Skuteczność antykoncepcyjna tabletek Lesinelle – odpowiada Lek. Magdalena Pikul
- Stosowanie tabletek Angiletta – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Naraya Plus stosowanie tabletek – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Czy tabletki Limetic są tak skuteczne jak pigułki dwuskładnikowe? – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Czy możliwe, że tabletki Belara są dalej skuteczne? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Tabletki antykoncepcyjne Teenia – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Co robić, aby tabletki były naprawdę skuteczne? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Przyjmowanie antybiotyku Amotax a tabletki Levomine – odpowiada Lek. Krzysztof Szmyt
artykuły
Zapomniana tabletka antykoncepcyjna
Doustna antykoncepcja hormonalna jest jedną z najp
Antykoncepcja hormonalna - charakterystyka, rodzaje, przeciwwskazania, zalety, skutki uboczne
Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najbardziej
Tabletki antykoncepcyjne - rodzaje, zalety i wady
Tabletki hormonalne to skuteczna metoda antykoncep