Belara to skuteczne tabletki antykoncepcyjne?

Dzień dobry. Nie przyjęłam tabletki antykoncepcyjnej (Belara) z 1 opakowania po przerwie.Wzięłam 2 następnego dnia. Czy po 7 dniach a nawet dłuższym, dodatkowym zabezpieczaniu się skuteczność tabletki Belara rzeczywiście jest 100% taka jak wyjściowa (gdyby poszło zgodnie z planem)? Czy mogę nie robić przerwy między kolejnym opakowaniem tabletek Belara, czy właśnie powinnam przerwę zrobić i rozpocząć nowy cykl "na czysto". A może dla pewności powinnam poczekać na krwawienie i zacząć nowe opakowanie tabletek Belara od 1 dnia? Wiem, że trochę z tym namieszałam, ale po tym, jak zapomniałam pierwszy raz, później nabrałam już wątpliwości. Przy okazji zapytam czy tabletki Belara mogą powodować tycie? Będę bardzo wdzieczna za podpowiedz co mam robić bo trochę się w tym wszystkim pogubiłam. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

W Pani przypadku należy liczyć się ze zmniejszoną skutecznością tabletek antykoncepcyjnych. Warto być może zastanowić się nad innym zabezpieczeniem w najbliższym okresie.

Belara jest to tabletka tzw. jednofazowa, co oznacza, że w każdej dawce leku jest zawarta taka sama ilość obydwu hormonów. Lek Belara jest hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym do stosowania doustnego. Belara to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa hormony, i dlatego nazywana jest także złożonym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Belara zawiera dwa hormony i są to etynyloestradiol i octan chlormadynonu. Preparat działa poprzez zahamowanie wydzielania FSH i LH w przysadce mózgowej i w związku z tym, zahamowanie owulacji. Poza tym powoduje zmiany w endometrium i zmiany w śluzie szyjki macicy, w tym zmiany w jego konsystencji.

Jeśli chodzi o skuteczność tabletek to przy preparatach jednoskładnikowych, jakim jest belara obowiązuje następująca zasada:
Jeśli opóźnienie w przyjmowaniu tabletek wynosi mniej niż 12 godzin, czyli minęło mniej niż 36 godzin o przyjęcia ostatniej tabletki, takim przypadku skuteczność nadal jest zapewniona. Należy natychmiast przyjąć zapomnianą tabletkę, a następną o stałej porze. Nie trzeba stosować dodatkowych zabezpieczeń.
Jeśli od czasu przyjęcia ostatniej tabletki minęło więcej niż 36 godzin czyli opóźnienie wynosi więcej niż 12 godzin, w takim wypadku nie można liczyć na skuteczność taką jak wyjściowa. Do końca przyjmowanego opakowania trzeba się zabezpieczać np. prezerwatywą. Tak właśnie jest w Pani przypadku.

Trochę inaczej ma się sprawa w przypadku tzw. tabletek dwuskładnikowych, w których już 6 godzinne opóźnienie w przyjmowaniu tabletek znacząco wpływa na ich skuteczność.

Tabletki są środkiem antykoncepcyjnym o bardzo wysokiej skuteczności. Wskaźnik Pearla jest parametrem mówiącym o skuteczności danej metody antykoncepcyjnej. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik ten wynosi 0,2-1. Wskaźnik ten mówi o tym ile kobiet stosujących tę metodę antykoncepcyjną zajdzie w ciążę. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych ciąże wynikają najczęściej z zapomnienia o wzięciu tabletki lub braku dodatkowego zabezpieczenia po wzięciu niewłaściwych dawek lub opóźnionych tabletek.