Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych Vixpo

Witam mam 21 lat Od miesiąca stosuję tabletki antykoncepcyjne o nazwie Vixpo. Wiem, że jest to nowy lek, a są to moje pierwsze tabletki. Zastanawiam się, czy jeżeli występują u mnie skutki uboczne takie jak: plamienia, bolesność piersi, tycie itd. są one dalej skuteczne? Czy przy takich objawach powinnam je przyjmować czy lepiej zmienić je na inne. Tabletki przyjmuje też czasem z godzinnym opóźnieniem, czy jest to dopuszczalne, czy powinnam je łykać co do minuty? Zastanawia mnie tez okres. Miałam 4 tabletki placebo, zastosowałam je, ale nie wiem czy pokryły się z miesiączką z powodu tych plamień

Prawidłowe stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej powoduje zahamowanie owulacji, więc nie ma też miesiączki. W czasie przyjmowania tabletek placebo występuje krwawienie z odstawienia egzogennych hormonów. Godzinne opóźnienie w przyjęciu tabletki nie wpływa na skuteczność, najlepiej jednak wybrać dogodną godzinę i codziennie przyjmować lek o tej samej porze. Plamienia, zwłaszcza przez pierwsze 3 miesiące stosowania, nie są powodem do niepokoju.

Magdalena Mroczek

Witam,

Vixpo jest to tabletka tzw. jednofazowa, co oznacza, że w każdej dawce leku jest zawarta taka sama ilość obydwu hormonów. Lek Vixpo jest hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym do stosowania doustnego. Vixpo to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa hormony, i dlatego nazywana jest także złożonym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Vixpo zawiera dwa hormony i są to etynyloestradiol (hormon z grupy estrogenów) oraz drospirenon (hormon z grupy progestagenów). Preparat działa poprzez zahamowanie wydzielania FSH i LH w przysadce mózgowej i w związku z tym, zahamowanie owulacji. Poza tym powoduje zmiany w endometrium i zmiany w śluzie szyjki macicy, w tym zmiany w jego konsystencji. Wpływa on ponadto na perystaltykę jajowodów.

Jeśli chodzi o skuteczność tabletek to przy preparatach jednoskładnikowych, jakim jest Vixpo obowiązuje następująca zasada:
Jeśli opóźnienie w przyjmowaniu tabletek wynosi mniej niż 12 godzin, czyli minęło mniej niż 36 godzin o przyjęcia ostatniej tabletki, takim przypadku skuteczność nadal jest zapewniona. Należy natychmiast przyjąć zapomnianą tabletkę, a następną o stałej porze. Nie trzeba stosować dodatkowych zabezpieczeń.
Jeśli od czasu przyjęcia ostatniej tabletki minęło więcej niż 36 godzin czyli opóźnienie wynosi więcej niż 12 godzin, w takim wypadku nie można liczyć na skuteczność taką jak wyjściowa. Do końca przyjmowanego opakowania trzeba się zabezpieczać np. prezerwatywą.

Trzeba wyznaczyć godzinę przyjmowania tabletek i każdą następną przyjmować dokładnie o tej samej porze. W ten sposób w razie opóźnienia łatwiej będzie policzyć ile godzin minęło od ostatniej dawki.

Trochę inaczej ma się sprawa w przypadku tzw. tabletek dwuskładnikowych, w których już 6 godzinne opóźnienie w przyjmowaniu tabletek znacząco wpływa na ich skuteczność.

Vixpo mogą powodować działania niepożądne. Są to najczęściej: nudności, bóle głowy, zaburzenia i zmiany nastroju, zaburzenia miesiączkowania, krwawienia niezwiązane z cyklem miesiączkowym, brak miesiączki, ból i/lub tkliwość piersi. Przez pierwsze 3 miesiące plamienia nie są niczym niepokojącym.

Tabletki są środkiem antykoncepcyjnym o bardzo wysokiej skuteczności. Wskaźnik Pearla jest parametrem mówiącym o skuteczności danej metody antykoncepcyjnej. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik ten wynosi 0,2-1. Wskaźnik ten mówi o tym ile kobiet stosujących tę metodę antykoncepcyjną zajdzie w ciążę. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych ciąże wynikają najczęściej z zapomnienia o wzięciu tabletki lub braku dodatkowego zabezpieczenia po wzięciu niewłaściwych dawek lub opóźnionych tabletek.