Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 6 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Pora przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych a ich skuteczność

Dzień dobry, chciałabym dowiedzieć się, jak duże jest ryzyko, że jestem w ciąży. Stosuję tabletki antykoncepcyjne Naraya od 3,5 tygodnia, współżyję regularnie od 4 dnia przyjmowania tabletek, nie używając dodatkowych zabezpieczeń. Pierwszą tabletkę przyjęłam w pierwszym dniu cyklu (okres pojawił się około 7.30 rano, tabletki przyjęłam o godzinie 20.00 i od tej pory przyjmuję je codziennie o tej godzinie), w końcówce drugiego tygodnia spóźniłam się z przyjęciem tabletki o około 3 h. Czy takie opóźnienie jest bardzo istotne dla skuteczności tabletek? Czy pora, o której przyjęłam pierwszą tabletkę w pierwszym dniu cyklu, mogła wpłynąć na zmniejszenie jej skuteczności?

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Witam serdecznie!
Pierwsza tabletka została przyjęta w pierwszym dniu cyklu a zatem zabezpieczenie było widoczne już od samego początku. Opisane opóźnienie w przyjęciu preparatu nie stanowi zwiększonego ryzyka ciąży. Producent podaje, że dopuszczalne jest 12-godzinne opóźnienie bez wpływu na skuteczność preparatu. Reasumując, w bieżącym cyklu nie doszło do istotnego zwiększenie ryzyka ciąży. Wydaje się, że może być Pani spokojna.
Pozdrawiam

Lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy