Dokładna godzina przyjęcia tabletek antykoncepcyjnych

Dzień dobry, mam dwadzieścia lat. Od roku przyjmujęe tabletki antykoncepcyjne. Czesto zdarza mi sie zapomniec o tabletce i biore je codziennie, ale o roznych porach. Czy w czasie stosowania tabletek antykoncepcyjnych dokładna godzina ich przyjęcia jest bardzo wazna? Od dwóch miesięcy mam nowe tabletki. Jestem praktycznie pewna, że przy moich poprzednich pigułkach dokładna godzina przyjmowania nie grala aż tak dużej roli, przynajmniej tak powiedziała mi ginekolog na wizycie, ale nie jestem pewna, czzy to dotyczy wszystkich tabletek antykoncepcyjnych, o to niestety wtedy nie dopytałam. Czy w przypadku każdej tabletki antykoncepcyjnej dokładna godzina jej przyjęcia nie odgrywa żadnej roli czy może jednak istnieją takie, w których dokładna godzina jest ważna i należy przyjmować je o tej samej porze każdego dnia? Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Witam,

Wyróżnia się tabletki dwu i jedno fazowe. Różnią się one dawką hormonów. W tabletkach tzw. jednofazowych każdej dawce leku jest zawarta taka sama ilość obydwu hormonów. Tabletki mogą być jednoskładnikowe lub złożone. Preparat działa poprzez zahamowanie wydzielania FSH i LH w przysadce mózgowej i w związku z tym, zahamowanie owulacji. Poza tym powoduje zmiany w endometrium i zmiany w śluzie szyjki macicy, w tym zmiany w jego konsystencji. Wpływa on ponadto na perystaltykę jajowodów.

Jeśli chodzi o skuteczność tabletek to przy preparatach jednoskładnikowych, obowiązuje następująca zasada:
Jeśli opóźnienie w przyjmowaniu tabletek wynosi mniej niż 12 godzin, czyli minęło mniej niż 36 godzin o przyjęcia ostatniej tabletki, takim przypadku skuteczność nadal jest zapewniona. Należy natychmiast przyjąć zapomnianą tabletkę, a następną o stałej porze. Nie trzeba stosować dodatkowych zabezpieczeń.
Jeśli od czasu przyjęcia ostatniej tabletki minęło więcej niż 36 godzin czyli opóźnienie wynosi więcej niż 12 godzin, w takim wypadku nie można liczyć na skuteczność taką jak wyjściowa. Do końca przyjmowanego opakowania trzeba się zabezpieczać np. prezerwatywą.

Trzeba wyznaczyć godzinę przyjmowania tabletek i każdą następną przyjmować dokładnie o tej samej porze. W ten sposób w razie opóźnienia łatwiej będzie policzyć ile godzin minęło od ostatniej dawki.

Trochę inaczej ma się sprawa w przypadku tzw. tabletek dwuskładnikowych, w których już 6 godzinne opóźnienie w przyjmowaniu tabletek znacząco wpływa na ich skuteczność.

Tabletki są środkiem antykoncepcyjnym o bardzo wysokiej skuteczności. Wskaźnik Pearla jest parametrem mówiącym o skuteczności danej metody antykoncepcyjnej. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik ten wynosi 0,2-1. Wskaźnik ten mówi o tym ile kobiet stosujących tę metodę antykoncepcyjną zajdzie w ciążę. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych ciąże wynikają najczęściej z zapomnienia o wzięciu tabletki lub braku dodatkowego zabezpieczenia po wzięciu niewłaściwych dawek lub opóźnionych tabletek.