Stosowanie tabletek Angiletta

Witam mam 18 lat Od roku mam stałego partnera i myślimy o rozpoczęciu wspolżycia. Oboje jeszcze się uczymy i nie chcemy zaliczyć wpadki. Chciałabym rozpocząć brac tabletki antykoncepcyjne ale tyle ich jest na rynku ze nie wiem co mam wybrać. Słyszałam o Tabletkach Angiletta . Sa to ponoć tabletki nowej generacji, czy istnieje szansa by dowiedzieć się czegoś wiece o nich ? Interesuje mnie przede wszystkim ich skuteczność no i czy nie powodują one poważniejszych skutków ubocznych. Czym one różnią się od innych tabletek antykoncepcyjnych dostępnych w aptekach. Będę bardzo wdzieczna za odpowiedz. Elżbieta

Magdalena Mroczek

Witam,

Angiletta jest to tabletka tzw. jednofazowa, co oznacza, że w każdej dawce leku jest zawarta taka sama ilość obydwu hormonów. Angiletta jest hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym do stosowania doustnego. Angiletta to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa hormony, i dlatego nazywana jest także złożonym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Angiletta zawiera dwa hormony i są to etynyloestradiol (hormon z grupy estrogenów) oraz drospirenon (hormon z grupy progestagenów). Preparat działa poprzez zahamowanie wydzielania FSH i LH w przysadce mózgowej i w związku z tym, zahamowanie owulacji. Poza tym powoduje zmiany w endometrium i zmiany w śluzie szyjki macicy, w tym zmiany w jego konsystencji. Wpływa on ponadto na perystaltykę jajowodów.

Jeśli chodzi o skuteczność tabletek to przy preparatach jednoskładnikowych, jakim jest Angiletta obowiązuje następująca zasada:
Jeśli opóźnienie w przyjmowaniu tabletek wynosi mniej niż 12 godzin, czyli minęło mniej niż 36 godzin o przyjęcia ostatniej tabletki, takim przypadku skuteczność nadal jest zapewniona. Należy natychmiast przyjąć zapomnianą tabletkę, a następną o stałej porze. Nie trzeba stosować dodatkowych zabezpieczeń.
Jeśli od czasu przyjęcia ostatniej tabletki minęło więcej niż 36 godzin czyli opóźnienie wynosi więcej niż 12 godzin, w takim wypadku nie można liczyć na skuteczność taką jak wyjściowa. Do końca przyjmowanego opakowania trzeba się zabezpieczać np. prezerwatywą.

Trzeba wyznaczyć godzinę przyjmowania tabletek i każdą następną przyjmować dokładnie o tej samej porze. W ten sposób w razie opóźnienia łatwiej będzie policzyć ile godzin minęło od ostatniej dawki.

Trochę inaczej ma się sprawa w przypadku tzw. tabletek dwuskładnikowych, w których już 6 godzinne opóźnienie w przyjmowaniu tabletek znacząco wpływa na ich skuteczność.

Angiletta mogą powodować działania niepożądne. Są to najczęściej: nudności, bóle głowy, zaburzenia i zmiany nastroju, krwawienia niezwiązane z cyklem miesiączkowym, ból i/lub tkliwość piersi.
Prze przyjęciem pierwszej dawki leku lekarz wykona badanie ginekologiczne, zbada ciśnienie krwi i przeprwoadzi inne bdanai powtarzane potem co roku.
Tabletki są środkiem antykoncepcyjnym o bardzo wysokiej skuteczności. Wskaźnik Pearla jest parametrem mówiącym o skuteczności danej metody antykoncepcyjnej. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik ten wynosi 0,2-1. Wskaźnik ten mówi o tym ile kobiet stosujących tę metodę antykoncepcyjną zajdzie w ciążę. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych ciąże wynikają najczęściej z zapomnienia o wzięciu tabletki lub braku dodatkowego zabezpieczenia po wzięciu niewłaściwych dawek lub opóźnionych tabletek.

O metodzie antykoncepcji najlepszej dla Pani zadecyduje lekarz po zbadaniu i przeprowadzeniu wywiadu.