Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 9 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Stosowanie tabletek Angiletta

Witam mam 18 lat Od roku mam stałego partnera i myślimy o rozpoczęciu wspolżycia. Oboje jeszcze się uczymy i nie chcemy zaliczyć wpadki. Chciałabym rozpocząć brac tabletki antykoncepcyjne ale tyle ich jest na rynku ze nie wiem co mam wybrać. Słyszałam o Tabletkach Angiletta . Sa to ponoć tabletki nowej generacji, czy istnieje szansa by dowiedzieć się czegoś wiece o nich ? Interesuje mnie przede wszystkim ich skuteczność no i czy nie powodują one poważniejszych skutków ubocznych. Czym one różnią się od innych tabletek antykoncepcyjnych dostępnych w aptekach. Będę bardzo wdzieczna za odpowiedz. Elżbieta
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Magdalena Mroczek
78 poziom zaufania

Witam,

Angiletta jest to tabletka tzw. jednofazowa, co oznacza, że w każdej dawce leku jest zawarta taka sama ilość obydwu hormonów. Angiletta jest hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym do stosowania doustnego. Angiletta to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa hormony, i dlatego nazywana jest także złożonym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Angiletta zawiera dwa hormony i są to etynyloestradiol (hormon z grupy estrogenów) oraz drospirenon (hormon z grupy progestagenów). Preparat działa poprzez zahamowanie wydzielania FSH i LH w przysadce mózgowej i w związku z tym, zahamowanie owulacji. Poza tym powoduje zmiany w endometrium i zmiany w śluzie szyjki macicy, w tym zmiany w jego konsystencji. Wpływa on ponadto na perystaltykę jajowodów.

Jeśli chodzi o skuteczność tabletek to przy preparatach jednoskładnikowych, jakim jest Angiletta obowiązuje następująca zasada:
Jeśli opóźnienie w przyjmowaniu tabletek wynosi mniej niż 12 godzin, czyli minęło mniej niż 36 godzin o przyjęcia ostatniej tabletki, takim przypadku skuteczność nadal jest zapewniona. Należy natychmiast przyjąć zapomnianą tabletkę, a następną o stałej porze. Nie trzeba stosować dodatkowych zabezpieczeń.
Jeśli od czasu przyjęcia ostatniej tabletki minęło więcej niż 36 godzin czyli opóźnienie wynosi więcej niż 12 godzin, w takim wypadku nie można liczyć na skuteczność taką jak wyjściowa. Do końca przyjmowanego opakowania trzeba się zabezpieczać np. prezerwatywą.

Trzeba wyznaczyć godzinę przyjmowania tabletek i każdą następną przyjmować dokładnie o tej samej porze. W ten sposób w razie opóźnienia łatwiej będzie policzyć ile godzin minęło od ostatniej dawki.

Trochę inaczej ma się sprawa w przypadku tzw. tabletek dwuskładnikowych, w których już 6 godzinne opóźnienie w przyjmowaniu tabletek znacząco wpływa na ich skuteczność.

Angiletta mogą powodować działania niepożądne. Są to najczęściej: nudności, bóle głowy, zaburzenia i zmiany nastroju, krwawienia niezwiązane z cyklem miesiączkowym, ból i/lub tkliwość piersi.
Prze przyjęciem pierwszej dawki leku lekarz wykona badanie ginekologiczne, zbada ciśnienie krwi i przeprwoadzi inne bdanai powtarzane potem co roku.
Tabletki są środkiem antykoncepcyjnym o bardzo wysokiej skuteczności. Wskaźnik Pearla jest parametrem mówiącym o skuteczności danej metody antykoncepcyjnej. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik ten wynosi 0,2-1. Wskaźnik ten mówi o tym ile kobiet stosujących tę metodę antykoncepcyjną zajdzie w ciążę. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych ciąże wynikają najczęściej z zapomnienia o wzięciu tabletki lub braku dodatkowego zabezpieczenia po wzięciu niewłaściwych dawek lub opóźnionych tabletek.

O metodzie antykoncepcji najlepszej dla Pani zadecyduje lekarz po zbadaniu i przeprowadzeniu wywiadu.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy