Witam! Sugeruję zapoznanie się z ulotką: http://www.urpl.gov.pl/system/drugs/ib/ulotka/2013-03-21_pl-leaflet_final-clean.pdf.
Witam,
Angiletta jest to tabletka tzw. jednofazowa, co oznacza, że w każdej dawce leku jest zawarta taka sama ilość obydwu hormonów. Angiletta jest hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym do stosowania doustnego. Angiletta to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa hormony, i dlatego nazywana jest także złożonym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Angiletta zawiera dwa hormony i są to etynyloestradiol (hormon z grupy estrogenów) oraz drospirenon (hormon z grupy progestagenów). Preparat działa poprzez zahamowanie wydzielania FSH i LH w przysadce mózgowej i w związku z tym, zahamowanie owulacji. Poza tym powoduje zmiany w endometrium i zmiany w śluzie szyjki macicy, w tym zmiany w jego konsystencji. Wpływa on ponadto na perystaltykę jajowodów.
Jeśli chodzi o skuteczność tabletek to przy preparatach jednoskładnikowych, jakim jest Angiletta obowiązuje następująca zasada:
Jeśli opóźnienie w przyjmowaniu tabletek wynosi mniej niż 12 godzin, czyli minęło mniej niż 36 godzin o przyjęcia ostatniej tabletki, takim przypadku skuteczność nadal jest zapewniona. Należy natychmiast przyjąć zapomnianą tabletkę, a następną o stałej porze. Nie trzeba stosować dodatkowych zabezpieczeń.
Jeśli od czasu przyjęcia ostatniej tabletki minęło więcej niż 36 godzin czyli opóźnienie wynosi więcej niż 12 godzin, w takim wypadku nie można liczyć na skuteczność taką jak wyjściowa. Do końca przyjmowanego opakowania trzeba się zabezpieczać np. prezerwatywą.
Trzeba wyznaczyć godzinę przyjmowania tabletek i każdą następną przyjmować dokładnie o tej samej porze. W ten sposób w razie opóźnienia łatwiej będzie policzyć ile godzin minęło od ostatniej dawki.
Trochę inaczej ma się sprawa w przypadku tzw. tabletek dwuskładnikowych, w których już 6 godzinne opóźnienie w przyjmowaniu tabletek znacząco wpływa na ich skuteczność.
Angiletta mogą powodować działania niepożądne. Są to najczęściej: nudności, bóle głowy, zaburzenia i zmiany nastroju, krwawienia niezwiązane z cyklem miesiączkowym, ból i/lub tkliwość piersi.
Prze przyjęciem pierwszej dawki leku lekarz wykona badanie ginekologiczne, zbada ciśnienie krwi i przeprwoadzi inne bdanai powtarzane potem co roku.
Tabletki są środkiem antykoncepcyjnym o bardzo wysokiej skuteczności. Wskaźnik Pearla jest parametrem mówiącym o skuteczności danej metody antykoncepcyjnej. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik ten wynosi 0,2-1. Wskaźnik ten mówi o tym ile kobiet stosujących tę metodę antykoncepcyjną zajdzie w ciążę. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych ciąże wynikają najczęściej z zapomnienia o wzięciu tabletki lub braku dodatkowego zabezpieczenia po wzięciu niewłaściwych dawek lub opóźnionych tabletek.
O metodzie antykoncepcji najlepszej dla Pani zadecyduje lekarz po zbadaniu i przeprowadzeniu wywiadu.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych Vixpo – odpowiada Dr n. med. Diana Kupczyńska
- Dokładna godzina przyjęcia tabletek antykoncepcyjnych – odpowiada Lek. Izabela Chwalibogowska-Cieślińska
- Skuteczność antykoncepcyjna tabletek Lesinelle – odpowiada Lek. Magdalena Pikul
- Belara to skuteczne tabletki antykoncepcyjne? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Naraya Plus stosowanie tabletek – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Przyjmowanie antybiotyku Amotax a tabletki Levomine – odpowiada Lek. Krzysztof Szmyt
- Czy tabletki Limetic są tak skuteczne jak pigułki dwuskładnikowe? – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Stosowanie tabletek Angiletta a ochrona antykoncepcyjna – odpowiada Renata GrzechociĹska
- Czy można skrócić miesiączkę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Tabletki antykoncepcyjne Teenia – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
artykuły
Zapomniana tabletka antykoncepcyjna
Doustna antykoncepcja hormonalna jest jedną z najp
Pigułki antykoncepcyjne jednofazowe
Tabletki jednofazowe są obecnie najczęściej stosow
Najczęstsze pytania o antykoncepcję doustną. Odpowiadają eksperci WP abcZdrowie
Tabletki antykoncepcyjne bez tajemnic Antykoncepcj