Przyjmowanie antybiotyku Amotax a tabletki Levomine

WITAM! Mam 18 lat i następujący problem Od 6 dni biore tabletki antykoncepcyjne LEVOMINE,niestety w tym też czasie zachorowałam i od dziś zaczęłam przyjmować antybiotyk AMOTAX, w związku z tym chciałabym zapytać kiedy będę mogła współżyć bez dodatkowego zabezpieczenia? od razu po odstawieniu antybiotyku? chciałabym dodać że w tych 6 dni współżyłam i zastanawiam się czy jest jakieś prawdopodobieństwo ze mogłam zajść w ciąże? Czy antybiotyk mogl w jakiś sposób zakłocic działania tabletek antykoncepcyjnych. Będę bardzo wdzieczna za wszelkie odpowiedzi na moje pytania Pozdrawiam serdecznie Magdalena

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, antybiotyk amotax może zmniejszać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. przez cały okres antybiotykoterapii i tydzień po zakończeniu powinna Pani stosować dodatkowe zabezpieczenie. Jeśli nie zabezpieczyła się Pani w trakcie współżycia w okresie antybiotykoterapii, po około dwóch tygodniach powinna Pani wykonać test ciążowy. Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Antybiotyk ten może obniżać skuteczność działania tabletek. Dlatego w okres brania antybiotyku i tydzień po należy używać dodatkowego zabezpieczenia. Może być to np. prezerwatywa. Ponadto trzeba wiedzieć, że skuteczność leków antykoncepcyjnych mogą obniżać też niektóre inne leki tj. leki przeciwpadaczkowe oraz niektóre inne leki i preparaty ziołowe np. dziurawiec. Dlatego wszystkie przyjmowane leki trzeba zgłosić ginekologowi. Proszę wykonać test ciążowy, jeśli się Pani nie zabezpieczyła, najlepiej w terminie spodziewanej miesiączki.

Zmniejszenie intensywności działania pigułek może też wystąpić przy biegunkach, wymiotach etc.

Levomine jest to tabletka tzw. jednofazowa, co oznacza, że w każdej dawce leku jest zawarta taka sama ilość obydwu hormonów. Levomine jest hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym do stosowania doustnego. Jest to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa hormony, i dlatego nazywana jest także złożonym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Levomine zawiera dwa hormony i są to hormon z grupy estrogenów oraz hormon z grupy progestagenów. Preparat działa poprzez zahamowanie wydzielania FSH i LH w przysadce mózgowej i w związku z tym, zahamowanie owulacji. Poza tym powoduje zmiany w endometrium i zmiany w śluzie szyjki macicy, w tym zmiany w jego konsystencji. Wpływa on ponadto na perystaltykę jajowodów.

Tabletki są środkiem antykoncepcyjnym o bardzo wysokiej skuteczności. Wskaźnik Pearla jest parametrem mówiącym o skuteczności danej metody antykoncepcyjnej. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik ten wynosi 0,2-1. Wskaźnik ten mówi o tym ile kobiet stosujących tę metodę antykoncepcyjną zajdzie w ciążę. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych ciąże wynikają najczęściej z zapomnienia o wzięciu tabletki lub braku dodatkowego zabezpieczenia po wzięciu niewłaściwych dawek lub opóźnionych tabletek.