Witam, antybiotyk amotax może zmniejszać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. przez cały okres antybiotykoterapii i tydzień po zakończeniu powinna Pani stosować dodatkowe zabezpieczenie. Jeśli nie zabezpieczyła się Pani w trakcie współżycia w okresie antybiotykoterapii, po około dwóch tygodniach powinna Pani wykonać test ciążowy. Pozdrawiam
Antybiotyk ten może obniżać skuteczność działania tabletek. Dlatego w okres brania antybiotyku i tydzień po należy używać dodatkowego zabezpieczenia. Może być to np. prezerwatywa. Ponadto trzeba wiedzieć, że skuteczność leków antykoncepcyjnych mogą obniżać też niektóre inne leki tj. leki przeciwpadaczkowe oraz niektóre inne leki i preparaty ziołowe np. dziurawiec. Dlatego wszystkie przyjmowane leki trzeba zgłosić ginekologowi. Proszę wykonać test ciążowy, jeśli się Pani nie zabezpieczyła, najlepiej w terminie spodziewanej miesiączki.
Zmniejszenie intensywności działania pigułek może też wystąpić przy biegunkach, wymiotach etc.
Levomine jest to tabletka tzw. jednofazowa, co oznacza, że w każdej dawce leku jest zawarta taka sama ilość obydwu hormonów. Levomine jest hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym do stosowania doustnego. Jest to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa hormony, i dlatego nazywana jest także złożonym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Levomine zawiera dwa hormony i są to hormon z grupy estrogenów oraz hormon z grupy progestagenów. Preparat działa poprzez zahamowanie wydzielania FSH i LH w przysadce mózgowej i w związku z tym, zahamowanie owulacji. Poza tym powoduje zmiany w endometrium i zmiany w śluzie szyjki macicy, w tym zmiany w jego konsystencji. Wpływa on ponadto na perystaltykę jajowodów.
Tabletki są środkiem antykoncepcyjnym o bardzo wysokiej skuteczności. Wskaźnik Pearla jest parametrem mówiącym o skuteczności danej metody antykoncepcyjnej. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik ten wynosi 0,2-1. Wskaźnik ten mówi o tym ile kobiet stosujących tę metodę antykoncepcyjną zajdzie w ciążę. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych ciąże wynikają najczęściej z zapomnienia o wzięciu tabletki lub braku dodatkowego zabezpieczenia po wzięciu niewłaściwych dawek lub opóźnionych tabletek.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych Vixpo – odpowiada Dr n. med. Diana Kupczyńska
- Czy tabletki Limetic są tak skuteczne jak pigułki dwuskładnikowe? – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Belara to skuteczne tabletki antykoncepcyjne? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Skuteczność antykoncepcyjna tabletek Lesinelle – odpowiada Lek. Magdalena Pikul
- Tabletki antykoncepcyjne Teenia – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Stosowanie tabletek Angiletta – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Tabletki antykoncepcyjne a antybiotyk. Jakie jest ryzyko ciąży? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Naraya Plus stosowanie tabletek – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych a antybiotyki – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Antybiotyk Doxycyclinium a tabletki antykoncepcyjne – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
artykuły
Tabletki antykoncepcyjne - rodzaje, zalety i wady
Tabletki hormonalne to skuteczna metoda antykoncep
Zwiększona dawka hormonów po zażyciu pigułki PO
Współżycie płciowe niesie ze sobą „ryzyko" ewentua
Najczęstsze pytania o antykoncepcję doustną. Odpowiadają eksperci WP abcZdrowie
Tabletki antykoncepcyjne bez tajemnic Antykoncepcj