Witam! Nie ma jednoznacznych wskazań do wykonania szczegółowych badań przed przepisaniem antykoncepcji. Jeśli jednak ma Pani obciążenia rodzinne, zdecydowanie powinna Pani ostrożnie stosować antykoncepcję.
Witam,
Nie ma zestawu badań, które należy bezwzględnie wykonać. O stosunku korzyści do ryzyka zadecyduje lekarz. Są stany, które bezwzględnie wykluczają możliwość przyjmowania tabletki. Są to np. zakrzepica żylna obecnie lub w przeszłości, zakrzepica tętnicza obecnie lub w przeszłości, nowotwór, incydent naczyniowo-mózgowy, migrena z objawami ogniskowymi etc. Te stany lekarz musi wykluczyć bezwzględnie. Jeśli chodzi o incydenty tego typu w rodzinie to mogą być one czasami związane z opornością na aktywowane białko C (APC), niedobór em antytrombiny III, niedoborem białka C lub białka S, hiperhomocysteinemią, obecnością przeciwciał antyfosfolipidowych (antykardiolipinowe, antykoagulantu toczniowego). Jeśli np. Stwierdzono tego typu zaburzenia w rodzinie proszę zgłosić to lekarzowi.
Teenia jest to tabletka tzw. jednofazowa, co oznacza, że w każdej dawce leku jest zawarta taka sama ilość obydwu hormonów. Teenia jest hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym do stosowania doustnego. Jest to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa hormony, i dlatego nazywana jest także złożonym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Teenia zawiera dwa hormony i są to etynyloestradiol (hormon z grupy estrogenów) oraz drospirenon (hormon z grupy progestagenów). Preparat działa poprzez zahamowanie wydzielania FSH i LH w przysadce mózgowej i w związku z tym, zahamowanie owulacji. Poza tym powoduje zmiany w endometrium i zmiany w śluzie szyjki macicy, w tym zmiany w jego konsystencji. Wpływa on ponadto na perystaltykę jajowodów.
Tabletki są środkiem antykoncepcyjnym o bardzo wysokiej skuteczności. Wskaźnik Pearla jest parametrem mówiącym o skuteczności danej metody antykoncepcyjnej. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik ten wynosi 0,2-1. Wskaźnik ten mówi o tym ile kobiet stosujących tę metodę antykoncepcyjną zajdzie w ciążę. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych ciąże wynikają najczęściej z zapomnienia o wzięciu tabletki lub braku dodatkowego zabezpieczenia po wzięciu niewłaściwych dawek lub opóźnionych tabletek.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Skuteczność antykoncepcyjna tabletek Lesinelle – odpowiada Lek. Magdalena Pikul
- Czy tabletki Limetic są tak skuteczne jak pigułki dwuskładnikowe? – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych Vixpo – odpowiada Dr n. med. Diana Kupczyńska
- Przyjmowanie antybiotyku Amotax a tabletki Levomine – odpowiada Lek. Krzysztof Szmyt
- Belara to skuteczne tabletki antykoncepcyjne? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Stosowanie tabletek Angiletta – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Wpływ antybiotyku Unidox Solutab na tabletki antykoncepcyjne Teenia – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Czy można skrócić miesiączkę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dokładna godzina przyjęcia tabletek antykoncepcyjnych – odpowiada Lek. Izabela Chwalibogowska-Cieślińska
- Czy lek Nifuroksazyd Richter 100mg może mieć wpływ na tabletki antykoncepcyjne Teenia? – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
artykuły
Pigułki antykoncepcyjne jednofazowe
Tabletki jednofazowe są obecnie najczęściej stosow
Atywia Daily - skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Atywia Daily to jednofazowy doustny środek antykon
Vines - skład, działanie, stosowanie i przeciwwskazania
Vines to tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe j