Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 0 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Tabletki antykoncepcyjne Teenia

Witam, moje pytanie wiaże sie z antykoncepcja. Dzis bylam u ginekologa po tabletki antykoncepcyjne (wczesniej nigdy ich nie stosowalam ) lekarz zrobil normalne badanie ginekologiczne i pobral wymas. Zapisal tabletki 'TEENIA" niie pytajac o to czy pale, czy na cos choruje, nie zlecil badania krwi, nie zmierzyl nawet cisnienia, a gdy powiedzialam mu, ze moja mama po hormonach miala zator pluc, stwierdzil ze to nie ma znaczenia. Chciałabym się spytac czy lekarz powinien zlecic badanie krwi badz jakies inne aby miec pewnosc, ze moge stosować antykoncepcje? Bardzo proszę o odpowiedz za którą z góry dziekuje.
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Lek. Izabela Ławnicka
82 poziom zaufania

Witam! Nie ma jednoznacznych wskazań do wykonania szczegółowych badań przed przepisaniem antykoncepcji. Jeśli jednak ma Pani obciążenia rodzinne, zdecydowanie powinna Pani ostrożnie stosować antykoncepcję.

0
Magdalena Mroczek
78 poziom zaufania

Witam,

Nie ma zestawu badań, które należy bezwzględnie wykonać. O stosunku korzyści do ryzyka zadecyduje lekarz. Są stany, które bezwzględnie wykluczają możliwość przyjmowania tabletki. Są to np. zakrzepica żylna obecnie lub w przeszłości, zakrzepica tętnicza obecnie lub w przeszłości, nowotwór, incydent naczyniowo-mózgowy, migrena z objawami ogniskowymi etc. Te stany lekarz musi wykluczyć bezwzględnie. Jeśli chodzi o incydenty tego typu w rodzinie to mogą być one czasami związane z opornością na aktywowane białko C (APC), niedobór em antytrombiny III, niedoborem białka C lub białka S, hiperhomocysteinemią, obecnością przeciwciał antyfosfolipidowych (antykardiolipinowe, antykoagulantu toczniowego). Jeśli np. Stwierdzono tego typu zaburzenia w rodzinie proszę zgłosić to lekarzowi.

Teenia jest to tabletka tzw. jednofazowa, co oznacza, że w każdej dawce leku jest zawarta taka sama ilość obydwu hormonów. Teenia jest hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym do stosowania doustnego. Jest to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa hormony, i dlatego nazywana jest także złożonym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Teenia zawiera dwa hormony i są to etynyloestradiol (hormon z grupy estrogenów) oraz drospirenon (hormon z grupy progestagenów). Preparat działa poprzez zahamowanie wydzielania FSH i LH w przysadce mózgowej i w związku z tym, zahamowanie owulacji. Poza tym powoduje zmiany w endometrium i zmiany w śluzie szyjki macicy, w tym zmiany w jego konsystencji. Wpływa on ponadto na perystaltykę jajowodów.

Tabletki są środkiem antykoncepcyjnym o bardzo wysokiej skuteczności. Wskaźnik Pearla jest parametrem mówiącym o skuteczności danej metody antykoncepcyjnej. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik ten wynosi 0,2-1. Wskaźnik ten mówi o tym ile kobiet stosujących tę metodę antykoncepcyjną zajdzie w ciążę. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych ciąże wynikają najczęściej z zapomnienia o wzięciu tabletki lub braku dodatkowego zabezpieczenia po wzięciu niewłaściwych dawek lub opóźnionych tabletek.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy