Zapytaj lekarza

7 3 6 , 7 5 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Skuteczność antykoncepcyjna tabletek Lesinelle

Dzień dobry Od pięciu miesiecy biorę tabletki antykoncepcyjne LESINELLE W związku z tym mam następujące pytanie -  czy mogę mieć 100% pewność że nie zajdę w ciążę. Moja doktor stwierdziła że mają 100% pewności. biorę je raz dziennie, czy może dla większej skuteczności brać 2 razy dziennie? mam jedno dziecko i nie chcę więcej potomstwa, bynajmniej nie w tej chwili gdyż mam mało odpowiedzialnego męża jak pokazały to ostatnie miesiące. Dlatego bardzo mi zależy na skutecznych tabletkach antykoncepcyjnych.Jeżeli nie te co biorę to proszę mi podpowiedzieć jakie powinnam brać. Bardzo proszę o odpowiedz. Z góry serdecznie dziękuję. pozdrawiam asia
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Lek. Magdalena Pikul
82 poziom zaufania

Witam. Nie wolno stosować dawki większej niż zalecona przez lekarza. Tabletki antykoncepcyjne mają największą skuteczność spośród wszystkich metod antykoncepcji ale nie wynosi ona 100%.

W trakcie specjalizacji z pediatrii w Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 w Rzeszowie, interesuje się pediatrią i neonatologią.
0
Magdalena Mroczek
78 poziom zaufania

Witam,

Lesinelle jest to tabletka tzw. jednofazowa, co oznacza, że w każdej dawce leku jest zawarta taka sama ilość obydwu hormonów. Lesinelle jest hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym do stosowania doustnego. Jest to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera dwa hormony, i dlatego nazywana jest także złożonym hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym. Lesinelle zawiera dwa hormony i są to etynyloestradiol (hormon z grupy estrogenów) oraz drospirenon (hormon z grupy progestagenów). Preparat działa poprzez zahamowanie wydzielania FSH i LH w przysadce mózgowej i w związku z tym, zahamowanie owulacji. Poza tym powoduje zmiany w endometrium i zmiany w śluzie szyjki macicy, w tym zmiany w jego konsystencji. Wpływa on ponadto na perystaltykę jajowodów.

Jeśli chodzi o skuteczność tabletek to przy preparatach jednoskładnikowych, jakim jest Lesinelle obowiązuje następująca zasada:
Jeśli opóźnienie w przyjmowaniu tabletek wynosi mniej niż 12 godzin, czyli minęło mniej niż 36 godzin o przyjęcia ostatniej tabletki, takim przypadku skuteczność nadal jest zapewniona. Należy natychmiast przyjąć zapomnianą tabletkę, a następną o stałej porze. Nie trzeba stosować dodatkowych zabezpieczeń.
Jeśli od czasu przyjęcia ostatniej tabletki minęło więcej niż 36 godzin czyli opóźnienie wynosi więcej niż 12 godzin, w takim wypadku nie można liczyć na skuteczność taką jak wyjściowa. Do końca przyjmowanego opakowania trzeba się zabezpieczać np. prezerwatywą.


Lesinelle może powodować objawy niepożądane, do których nalezą: chwiejność emocjonalna, ból głowy, ból brzucha, trądzik, ból piersi, powiększenie piersi, tkliwość piersi, bolesne miesiączkowanie, krwawienie nie związane z cyklem miesiączkowym, zwiększenie masy ciała.

Tabletki są środkiem antykoncepcyjnym o bardzo wysokiej skuteczności. Wskaźnik Pearla jest parametrem mówiącym o skuteczności danej metody antykoncepcyjnej. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych wskaźnik ten wynosi 0,2-1. Wskaźnik ten mówi o tym ile kobiet stosujących tę metodę antykoncepcyjną zajdzie w ciążę. W przypadku tabletek antykoncepcyjnych ciąże wynikają najczęściej z zapomnienia o wzięciu tabletki lub braku dodatkowego zabezpieczenia po wzięciu niewłaściwych dawek lub opóźnionych tabletek.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy