Czy możliwe, że tabletki Belara są dalej skuteczne?

W zeszłym tygodniu w porywach do jeszcze wcześniejszego [niestety nie pamiętam dokładnego dnia] dwa razy spóźniłam przyjmowanie leku Belara. Najpierw równo 12 godzin [wcześniej] potem po kilku dniach 10 godzin. Według ulotki jestem zabezpieczona jednak dla pewności, jeżeli do stosunku doszło wczoraj [9.03], bez wytrysku czy powinnam wziąć tabletke po? Czy jestem bezpieczna i nie ma czym się martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

dopuszczalne opóźnienie w przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej Belara wynosi 12 godzin. Jeśli więc spóźniła się Pani mniej niż 12 godzin, to nie ma powodów do obaw i skuteczność antykoncepcji będzie zachowana.

Jeśli zaś chodzi o 12-godzinne opóźnienie, to zdaniem naszych ekspertów skuteczność może być nieco zmniejszona. Wskazane jest więc stosowanie dodatkowej antykoncepcji przez kolejne siedem dni. Jeśli tego Pani nie zrobiła i w tym czasie doszło do niezabezpieczonego stosunku, to istnieje ryzyko ciąży.

W takim przypadku może Pani zastosować antykoncepcję awaryjną. Ważne jednak, aby ją przyjąć w czasie zalecanym przez producenta.

Podobne pytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjecie-tabletki-z-12-godzinnym-opoznieniem,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/12-godzinne-opoznienie-w-przyjeciu-tabletki-antykoncepcyjnej-a-odpowiednie-dzialania,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/12-godzinne-opoznienie-w-przyjeciu-tabletki-antykoncepcyjnej-a-ryzyko-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.