Czy w takiej sytuacji istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo ciąży?

Witam biorę od roku tabletki antykoncepcyjne vibin mini, przez ten miesiąc nie zapomniałam ani jednej tabletki, ale zdarzyło mi się spóźnić ze wzięciem 1,5/2h, wczoraj wzięłam 20 tabletkę z blistra i kochałam się ze swoim chłopakiem, doszedł we mnie, czy mogę być w ciąży? Proszę o odpowiedz…. Zawsze kochaliśmy się bez lecz nigdy we mnie doszedł i dlatego bardzo się stresuje

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę nie martwić się – opisana przez Panią sytuacja nie powinna doprowadzić do ciąży. Dwugodzinne opóźnienie w przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej nie zaburzy bowiem skuteczności doustnej antykoncepcji hormonalnej.

Maksymalny czas opóźnienia może wynosić aż 12 godzin. Jeśli jednak opóźnienie w połknięciu pigułki wyniesie więcej niż 12 godzin, wówczas działanie antykoncepcji może się obniżyć, co wymaga zastosowania dodatkowych działań.

W Pani sytuacji nie jest to konieczne – pod warunkiem, że pozostałe tabletki przyjmowała Pani regularnie i stosowała się do zaleceń producenta tabletek, które można znaleźć są w ulotce.

Przydatne mogą okazać się również odpowiedzi, które pojawiły się przy poniższych pytaniach: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zazycie-tabletki-daylette-z-opoznieniem, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjecie-dziewiatej-tabletki-z-2-godzinnym-opoznieniem, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tabletki-mozna-brac-z-opoznieniem-2-3-godzinnym.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.