Czy możliwa jest ciąża u 24-latki w tej sytuacji?

Część ! Mam 24 lata i od ponad 2.5 roku biorę tabletki antykoncepcyjne. Ostatni okres miałam 5.04(środa). W drugim tygodniu przyjmowania tabletek dwie z nich wzięłam z opóźnieniem większym niż 12h (17.04 oraz 19.04).19 kwietnia również doszło do zbliżenia bez dodatkowego zabezpieczenia. Dodatkowo w tym miesiącu ok. 5 dni pod rząd miałam plamienia,które nie wystąpiły u mnie nigdy podczas tych 2.5 lat przyjmowania tabletek (było to od ok 17 do 22 kwietnia ). Dodatkowo nie mam wcale apetytu. Po zjedzeniu posiłku robi mi się niedobrze , najchętniej wcale bym nie jadła. Czy mogę być w ciąży? Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy w takiej sytuacji jeśli osttanio zbliżenie było właśnie 19.04? Dodam jeszcze że na początku kwietnia byłam przeziębiona, może to też ma wpływ na opisane objawy? Z góry dziękuję za pomoc !

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

kilkudniowe plamienia, o których Pani wspomina, miały najprawdopodobniej związek z nieregularnym przyjmowaniem hormonów.

Jeśli dwie tabletki przyjęła Pani z opóźnieniem większym niż 12 godzin, to skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej mogła zostać obniżona. W związku z tym niezabezpieczone stosunki mogły doprowadzić do zapłodnienia. Aby to zweryfikować trzeba wykonać test ciążowy. Najlepiej to zrobić po upływie około dwóch tygodni od ostatniego zbliżenia. Przeziębienie, o którym Pani wspomina, raczej nie powinno mieć wpływu na plamienia. Może natomiast powodować brak apetytu, choć mało prawdopodobne, aby objaw ten utrzymywał się tak długo.

Zachęcamy do wykonania testu ciążowego, który da Pani odpowiedź na pytanie, czy zaszła Pani w ciążę podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Poniżej znaleźć można odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjecie-tabletki-antykoncepcyjnej-z-12-godzinnym-opoznieniem-a-ryzyko-zajscia-w-ciaze,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przyjecie-tabletki-antykoncepcyjnej-z-12-h-opoznieniem-zmniejsza-skutecznosc-zabezpieczenia,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/prawdopodobienstwo-zajscia-w-ciaze-przy-zapomnieniu-o-tabletce.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.