Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 4 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Pierwsza wizyta ginekologiczna przed antykoncepcją

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Tabletki antykoncepcyjne mogą dawać naprawdę wysoką skuteczność, bliską 100% pewności. Warto przestrzegać kilku zasad co do ich stosowania:
przyjmuj tabletkę wieczorem, a następnie rano sprawdzaj, czy na pewno to zrobiłaś, jeśli rano zauważyłaś, że poprzedniego wieczoru nie łyknęłaś tabletki, przyjmij ją właśnie rano (nie martw się – będzie skuteczna!).
Jeśli przerwa między dwoma tabletkami przekracza 36 godzin, to w danym cyklu nie można już liczyć na skuteczność! Trzeba zabezpieczyć się dodatkowo, np. prezerwatywą, jeśli podczas przerwy w łykaniu tabletek nie pojawi się krwawienie, najczęściej nie jest to dowodem ciąży. Jednak przed rozpoczęciem kolejnego opakowania należy ciążę wykluczyć (zrób test ciążowy). Poproś lekarza o specjalny zegar przypominający o przyjęciu tabletki, włącz alarm w telefonie.
Działanie antykoncepcyjne tabletek trwa także podczas przerwy między opakowaniami, działanie antykoncepcyjne może być zmniejszone, jeśli 2-3 godziny po ich zażyciu wystąpiła biegunka lub wymioty, a także gdy kobieta przyjmuje niektóre leki, także antybiotyki (sprawdź na ulotce leku),
już w 8 dni po odstawieniu tabletek może nastąpić jajeczkowanie i poczęcie dziecka!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy