Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 9 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy skuteczność tabletek została zachowana mimo opóźnienia w przyjęciu pigułki?

Witam! Biorę tabletki antykoncepcyjne od 2,5 roku o nazwie Naraya. Wczoraj o godzinie 22 powinnam łyknąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania po 7 dniowej przerwie i niestety zapomniałam. Łyknęłam ją dzisiaj chwilę przed godziną 6 rano. Nie minęło 12 godzin od stałej pory łykania tabletek, ale nie wiem czy ta zasada 12 godzin ma jakiś wpływ przy zapomnieniu o pierwszej tabletce. Dodam że w przeciągu ostatniego tyg miałam stosunek tylko w sobotę, a od niedzieli do tego momentu mam okres. Na ulotce jest napisane że jeżeli stosunek był w przeciągu tyg od zapomnianej tabletki powinnam się skonsultować z lekarzem. Czy jest możliwość zajścia w ciążę? Jeśli nie, to czy potrzebuję dodatkowej ochrony antykoncepcyjnej, mimo że nie przekroczyłam tych 12 godzin?

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Witam serdecznie! W opisanej sytuacji nie doszło do obniżenia skuteczności preparatu, a zatem ryzyko ciąży nie uległo podwyższeniu. Ze względu na przyjęcie tabletki w czasie 12-godzinnego "okienka", nie ma wskazań do stosowania dodatkowych metod zabezpieczenia. Pozdrawiam!

Lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy