Czy mogę zacząć drugie opakowanie o znacznie późniejszej porze dnia, niż bralam 1?

Witam, Pierwsze opakowanie tabletek (Y***) spożywałam regularnie o 9:30 rano. Teraz mam 7-dniową przerwę i zastanawiam się, czy kiedy zacznę 2-gie opakowanie mogę od razu zacząć brać tabletki o 22. Boję się, że to będzie zbyt duża różnica czasowa i że tabletki nie będą działać, czy to prawda?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Tak jak w przypadku opóźnienia w przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej tak też zmiana pory przyjmowania nowego opakowania powinna odbyć się zgodnie z zasadą 12 godzin.
Jeśli zmiana pory przyjęcia pierwszej tabletki nie przekroczy 12 godzin to skuteczność antykoncepcyjna powinna zostać zachowana podczas prawidłowego stosowania całego opakowania preparatu.

W opisanej sytuacji pożądana zmiana pory przekracza 12 godzin, w związku z tym może dojść do obniżenia skuteczności antykoncepcji.
Proponuję zmienić porę przyjmowania tabletek stopniowo.