Nieregularne zażywanie tabletek antykoncepcyjnych. Czy to szkodzi?

Zażywam tabletki antykoncepcyjne Y*** od tygodnia, tyle, że brałam je po ponad 24 godz. i nie o stałej porze. Ale nie pominęłam ani jednej. Czy to szkodzi? Coś powinnam teraz zrobić, czy brać regularnie o stałej godzinie?

Redakcja abcZdrowie

O prawidłowym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych mówimy, jeśli opóźnienie względem ustalonej godziny zażywania nie przekracza 12 godz. Takie postępowanie niezbędne jest do zachowania skuteczności tej metody antykoncepcji. Opóźnienie większe niż 12 godz. obniża skuteczność antykoncepcji i wymaga specjalnego postępowania.
I tak w pierwszym tygodniu należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę i przez 7 kolejnych dni stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne. Najlepiej zażywać tabletki o stałej porze.
Proszę także wnikliwie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.