Pominęłam 2 tabletki - co mam teraz robić?

Witam. Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne (1. opakowanie w moim życiu), pierwszą tabletkę pominęłam 15 stycznia (była to 4. tabletka z opakowania czyli wcześniej zażyłam tylko 3) i wzięłam ją dopiero na drugi dzień w określonej godzinie o której zawsze spożywam tabletki -19.00 (czyli nastąpiła dość długa przerwa między 3. a 4. tabletką - 48 godzin), następnej tabletki (piątej, ale powinna być szósta, gdyby nie przerwa 15 stycznia) nie wzięłam w określonej porze 17 stycznia (dziś), zażyłam ją dopiero o 21;15 (czyli z ponad dwugodzinnym opóźnieniem). Co mam teraz robić? Dopóki nie otrzymam odpowiedzi, będę brała tabletki normalnie o ustalonej godzinie. Z góry dziękuję za szybką odpowiedź, pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

W opisanej sytuacji pierwsze pominięcie tabletki może wiązać się, że zmniejszoną skutecznością antykoncepcji, natomiast drugie opóźnienie w przyjęciu nie zmniejsza skuteczności (dopuszczalne jest maksimum 12 godzinne opóźnienie w przyjmowaniu tabletek).
Jeśli w ciągu 7 dni przed pominięciem tabletki został odbyty niezabezpieczony inną metodą stosunek płciowy to istnieje możliwość ciąży i wówczas należy skonsultować problem z ginekologiem. Po pominięciu tabletki należy stosować dodatkową metodę antykoncepcyjną (prezerwatywę) przez 9 dni.
Nie należy przerywać stosowania antykoncepcji, a przed rozpoczęciem następnego opakowania wykluczyć możliwość ciąży za pomocą testu ciążowego.

Redakcja abcZdrowie.pl