Skład tabletek antykoncepcyjnych - który składnik jest najważniejszy?

Witam, mam 32 lata. Od trzech lat brałam tabletki o składzie 0,03 mg + 0,15 mg. Obecnie biorę 2 mg + 0,035. W związku z tym mam pytanie: które z tabletek są mocniejsze? Czy ważniejszym składnikiem są progestageny czy estrogeny? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe zawierają 2 substancje czynne: gestageny i estrogeny.
Progesteron jest tu substancją najważniejszą, hamującą owulację. Estrogeny działają głównie przez łagodzenie działań gestagenów.
Preparaty nowej generacji cyklicznie zmniejszają stężenie tych ostatnich.
W Pani przypadku oznacza to, że przeszła na preparat silniejszy, jednak bezpieczniejszy dla Pani.
Pozdrawiam