"Krwawienie z odstawienia" - czy możliwe jest w trakcie przyjmowania tabletek?

Czy możliwe jest, by w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych pojawił sie tzw. okres z odstawienia?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Nie napisała Pani jakiego rodzaju preparat stosuje. W wypadku przyjmowania tabletek dwuskładnikowych zawierających pochodną estrogenów i progestagen, które przyjmuje sie 21 dni w miesiącu, typowe jest występowanie krwawienia z odstawienia 2-3 dni po zażyciu ostatniej tabletki w danym cyklu. Niektóre - nowe preparaty - zawierają 28 tabletek przyjmowanych w sposób ciągły, jednak substancje czynne - hormony - zawiera tylko 21 z nich - pozostałe 7 jest hormonalnie nieczynne. W ich wypadku termin "krwawienie z odstawienia" nieco traci na znaczeniu - występuje bowiem 2-3 dni po przyjęciu 21 tabletki mimo dalszego przyjmowania preparatu. Podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych mogą występować jednak również krwawienia nieprawidłowe - w trakcie 21-dniowego cyklu ich przyjmowania -  te nie są krwawieniami z odstawienia, a działaniem niepożądanym. Wymagają konsultacji ginekologicznej.
Pozdrawiam