Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 9 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

"Krwawienie z odstawienia" - czy możliwe jest w trakcie przyjmowania tabletek?

Czy możliwe jest, by w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych pojawił sie tzw. okres z odstawienia?
ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

Nie napisała Pani jakiego rodzaju preparat stosuje. W wypadku przyjmowania tabletek dwuskładnikowych zawierających pochodną estrogenów i progestagen, które przyjmuje sie 21 dni w miesiącu, typowe jest występowanie krwawienia z odstawienia 2-3 dni po zażyciu ostatniej tabletki w danym cyklu. Niektóre - nowe preparaty - zawierają 28 tabletek przyjmowanych w sposób ciągły, jednak substancje czynne - hormony - zawiera tylko 21 z nich - pozostałe 7 jest hormonalnie nieczynne. W ich wypadku termin "krwawienie z odstawienia" nieco traci na znaczeniu - występuje bowiem 2-3 dni po przyjęciu 21 tabletki mimo dalszego przyjmowania preparatu. Podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych mogą występować jednak również krwawienia nieprawidłowe - w trakcie 21-dniowego cyklu ich przyjmowania -  te nie są krwawieniami z odstawienia, a działaniem niepożądanym. Wymagają konsultacji ginekologicznej.
Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy