Czy to jest normalne, że spóźnia mi się okres po zmianie tabletek anykoncepcyjnych?

Witam. Mam problem. Przez ponad 2 lata brałam jedne tabletki antykoncepcyjne, ale mój lekarz kazał mi zmienić i teraz biorę tabletki, które mam brać bez przerwy. Biorę je dopiero drugi miesiąc, powinnam dostać miesiączkę prawie 2 tygodnie temu, ale jej nie dostałam. Czy to jest normalne? Istnieje taka ewentualność, że mogłam zajść w ciążę po zmianie tabletek?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Lekarz zalecił Pani zmianę tabletek na takie, które zawierają jedynie progestagen. W przeciwieństwie do tabletek dwuskładnikowych bierze je Pani bez robienia przerw. Normalnie występowało u Pani krwawienie z odstawienia. Przy tabletkach jednoskładnikowych branych bez przerw nie dochodzi to krwawienia z odstawienia, może natomiast dochodzić do nieregularnych krwawień o różnym stopniu nasilenia, związanych z brakiem suplementacji estrogenu (który pomaga utrzymać endometrium). Krwawienia te są działaniem niepożądanym tabletek i należy się cieszyć, że ich Pani nie doświadcza.

Pozdrawiam serdecznie!