Nierówne piersi po tabletkach antykoncepcyjnych: czy to możliwe?

Witam.

Mam 20 lat i od niedawna zażywam tabletki antykoncepcyjne na poprawę cery. Dermatolog na początku zapisał mi tabletki antykoncepcyjne (2 opakowania). Cera w małym stopniu się poprawiła, ale z przyczyn finansowych zmieniałam tabletki na tańsze. Po 1,5 opakowania stwierdziłam, że prawa pierś podskoczyła o 1, jak nie o 1,5 rozmiaru i odstawiłam tabletki. Przed zażyciem tabletek uważnie przeczytałam ulotkę i stosowałam się do zaleceń. Moje pytanie brzmi następująco: czy mój biust powróci do poprzednich rozmiarów? Jestem strasznie zrozpaczona i załamana faktem, że jedną pierś mam większą od drugiej. Wiem również, że asymetria biustu jest dość często spotykana, ale mi się pojawiło dopiero po zażyciu tabletek.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Antykoncepcja hormonalna dwuskładnikowa zawiera w swoim składzie estrogen i gestagen. Działanie estrogenów wiąże się m.in. z wiązaniem wody w niektórych tkankach np piersiach, w związku z tym działaniem niepożądanym mogą być dolegliwości ze strony piersi np obrzmienie, bolesność czy tkliwość.
Być może opisany problem wiąże się z działaniem estrogenów.
Zazwyczaj jest to efekt przejściowy zależny od przyjmowanego preparatu. W ciągu kolejnych cykli po zaprzestaniu stosowania tego preparaty, efekt powinien ustąpić.

W Pani wieku możliwa jest jeszcze minimalna zmiana wielkości biustu stąd niezależnie od stosowanego preparatu można zaobserwować delikatne zmiany wielkości piersi.

Redakcja abcZdrowie.pl