Dlaczego podczas stosowania tabletek moje piersi się zmieniły?

Witam! Mam 40 lat, od roku stosuję tabletki antykoncepcyjne. Zauważyłam, że nagle mam jedną pierś większą od drugiej i jest różnica w wielkości otoczki koło brodawki. Piersi mnie nie bolą i nie mam żadnych wyczuwalnych zmian ani wycieków. Czy to może być związane z tabletkami? Lunka

40 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Asymetria piersi w tym przypadku jeśli pojawiła się w krótkim czasie, może być związane z niepożądanym działaniem estrogenów zawartych w preparacie antykoncepcyjnym. Estrogeny mogą wiązać wodę w organizmie co może powodować obrzęk piersi, jednakże zazwyczaj jest sprawa obustronna.

A celu określenia dokładnej przyczyny wskazane jest zbadanie piersi przez lekarza i ewentualne wykonanie badania USG. Po ustaleniu przyczyny będzie możliwe ewentualne wdrożenie leczenia.
Niestety nic więcej nie można powiedzieć bez badania, wśród przyczyn należy rozważyć także zmianę organiczną, ale wówczas w samobadaniu wykrywalna mogłaby być zmiana guzowata.
Proponuję skonsultować problem z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl