Czy pigułki antykoncepcyjne mogą wpłynąć na trwały wzrost piersi?

Mam 30 lat, jestem kobietą po dwóch ciążach. Bardzo zeszczuplałam, szczególnie górne partie ciała, biust oczywiście też. Zwiększone jedzenie jak na razie nie daje rezultatu i wciąż żebra mam na wierzchu. Kiedyś, gdy brałam l**** (dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna), piersi powiększyły się znacznie, zastanawiam się czy taki stan jest możliwy do utrzymania nawet, gdy już się nie bierze tabletek. Wspomnę tylko, że zawsze miałam małe piersi, gdy miałam ok. 20 lat miałam spore problemy z brakiem miesiączki. Czy niedobory hormonów w okresie dojrzewania również mogły wpłynąć na brak rozwoju biustu? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zaburzenia miesiączkowania mogły u Pani rozpocząć się po osiągnięciu dojrzałości płciowej - nie miało to raczej wpływu na rozwój piersi. Piersi mogą powiększać się pod wpływem hormonów, kiedy kobieta jest w ciąży lub kiedy przyjmuje hormony w ramach antykoncepcji, ale efekt ten nie jest trwały - po ustąpieniu działania hormonów wielkość tej części ciała powraca do stanu pierwotnego. Niestety niewiele jesteśmy w stanie zrobić, by piersi były większe niż te, którymi obdarowała nas natura.

Pozdrawiam!