Bolesność piersi przy antykoncepcji - co się dzieje?

Mam 18 lat i jestem kobietą. Od 3 miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne. Ostatnio zauważyłam duże niebieskie żyły na piersiach i białe grudki wokół sutków, a piersi nie mogę dotknąć ponieważ mnie bardzo bolą. Często też boli mnie brzuch jakbym miała okres, no ale jeszcze ponad tydzień, a objawy te nasiliły się w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Czy jest prawdopodobieństwo ciąży, a może to tylko źle dobrane tabletki?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Bolesność palpacyjna piersi jest jednym z najczęstszych objawów niepożądanych podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej. Uwidocznienie się powierzchownych naczyń żylnych może mieć związek z gwałtownym powiększeniem piersi, co również zdarza się przy stosowaniu tabletek. Oczywiście, jeśli dochodzi do współżycia, nawet jeśli stosowana jest antykoncepcja, istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Aby to wykluczyć należy wykonać test ciążowy. Jeśli dolegliwości są bardzo uporczywe powinna Pani udać się na wizytę do swojego ginekologa.