Bolesność piersi

Mam 26 lat, okres miałam 30 grudnia 2009 r., krótszy niż zwykle, bo ok. 4-5 dni był on bardziej śluzowaty. Zawsze przed okresem bolą mnie piersi, a w pierwszy dzień przestają mnie boleć, a w tym cyklu bolały mnie przez cały czas trwania okresu i bolą mnie do tej pory (w tej chwili już 2 tydzień). Dodam, że 4 dni przed okresem odbyłam stosunek bez zabezpieczenia, ale do wytrysku nie doszło. Mam również uczucie, że pobolewają mnie jajniki, głównie prawy. Od dwóch lat zażywam lek, ponieważ mam mikrogruczolaka przysadki mózgowej i miałam podwyższoną prolaktyne, która w tej chwili jest w normie. Co może być przyczyną bolesności piersi?

Witam serdecznie!

Ból pojawiający się przed miesiączką i zanikający w jej trakcie może być spowodowany najczęściej zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Ból piersi może być spowodowany także urazami lub noszeniem zbyt obcisłej bielizny. Czasami bolesność piersi wynika ze zmian lub zaburzeń hormonalnych, jest też częsty w czasie ciązy - związany z fizjologicznymi przemianami piersi, przygotowującymi gruczoł do karmienia. Przyczyną bólu piersi mogą być także różnego rodzaju guzki (włókniaki, torbiele, guzy lite) położone w pobliżu nerwów i powodujące ich ucisk.

Trudno mi powiedzieć, jaka jest konkretnie przyczyna bólu u Pani. Najlepiej byłoby, gdyby skonsultowała się Pani z ginekologiem, który Panią zbada i zaleci ewentualne badania.

Pozdrawiam serdecznie