Bolesność piersi po schudnięciu

Witam! Mój problem polega na bolesności piersi. Do niedawna nie miałam takich problemów. Miałam okres, kiedy przytyłam - piersi automatyczne też :) Teraz jednak wróciłam do swojej wagi, a one nie. Nadal są powiększone, do tego w drugiej fazie cyklu zaczynają boleć i to dość mocno - do tego stopnia, że jest to bardzo uciążliwe. Dodam, iż wcześniej, owszem, przed okresem bolaly, ale nigdy aż tak. Chciałam zapytać, co w ty wypadku robić? Czy poczekać i może wszystko wróci do normy? Czy robić badania i jeśli tak, to jakie... Czym te dolegliwości mogą być spowodowane? Nie zmieniłam swoich nawyków, więc nie wiem, czemu takie rzeczy się dzieją :( Bardzo proszę o jakieś porady.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Taka cykliczna bolesność piersi wskazuje zazwyczaj na przyczyny hormonalne. Nie oznacza to, że występują u Pani zaburzenia hormonalne, w niektórych przypadkach nasilają się wymienione dolegliwości bez uchwytnej przyczyny. W razie dalszego nasilenia dolegliwości lub ich znacznej uciążliwości, proponuję wizytę u ginekologa, czy też endokrynologa, który może zalecić wstępne badania hormonalne (przede wszystkim prolaktyna i estrogeny). Dobrze by było, by ginekolog zbadał również piersi (najlepiej w pierwszej fazie cyklu, gdy piersi nie są bolesne i obrzęknięte).

W nasilonej mastodynii (tzn. ból i obrzęk piersi) można stosować leczenie hormonalne (np. gestageny, bromokryptyna, tamoksyfen, analogi GNRH). Ale również może Pani spróbować wyeliminować z diety napoje zawierające kofeinę i teofilinę (kawę, herbatę czarną i zieloną) kakao, napoje typu cola oraz czekoladę. Niekiedy lekarze zalecją również leki moczopędne (działanie objawowe zmniejszające obrzęk piersi), NLPZ oraz witaminy (z grupy B, E i A). Może Pani również spróbować zastosować olej z wiesiołka.

Serdecznie pozdrawiam!