Jak przezwyciężyć własne lęki?

Witam, Mam 31lat, jestem mamą (od 6lat samotną) dwójki dzieci już nie takich małych. Choruje na Hashimoto. Przeszłam przez dwie depresje często zmieniając leki w kolejności: seronil deprexolex, velafax alpragen - nie pamiętam nazwy- ostatni był Welbutrin sprowadzany ze Stanów. W trakcie leczenia wycofałam się z życia towarzyskiego, miałam coś w stylu "fobi społecznej". Obecnie nie biorę żadnych leków , ale w dalszym ciągu odczuwam strach, przed np. odpisywaniem na wiadomości do znajomych, rozmowa z ludźmi od których się odsunelam w trakcie choroby, bądź urwałam kontakt , nie wiem ż czego wynika ten strach, nie mam w myślach czegoś konkretnego, po prostu ignoruje te wiadomości odkładając za każdym razem odpowiedź na później(nigdy). Odpuszczam również każde szkolne zebranie, bojąc się kontaktu z nauczycielami oraz innymi rodzicami. Cały czas się oceniam i stawiam w negatywnym świetle, nie czuje się dość dobra. Czuje że przez te depresję gdzieś zatracilam sama siebie, z pełnej życia kobiety dla którąj nie było rzeczy niemożliwych stałam się strachliwą nie umiejaca się odezwać/ bronić marną kopią samej siebie. Nie wiem jak sobie pomóc i jak przezwyciężyć ten strach. Z góry dziękuję za pomoc. Magdalena
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,
wskazane jest leczenie metodą psychoterapii poznawczo - behawioralnej. Lęk objawia się zmianami fizjologicznymi; tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe.
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Terapia poznawczo – behawioralna uczy poprzez zmianę myślenia kształtować emocje i zachowania, co korzystnie wpływa na samopoczucie fizyczne. A zatem celem terapii poznawczo-behawioralnej jest zmiana dysfunkcjonalnego (nieadaptacyjnego) sposobu myślenia pacjenta, co w konsekwencji ma przyczynić się do poprawy jego samopoczucia i zmiany w zachowaniu. Terapia skoncentrowana jest na „tu i teraz”, polega na współpracy terapeuty z pacjentem, zastosowaniem jawnych, uzgodnionych i operacyjnie zdefiniowanych strategii terapeutycznych i celów terapeutycznych. Terapeuta pomaga pacjentowi w rozpoznaniu charakterystycznego dla niego stylu myślenia i poddaje go modyfikacji za pomocą analizy argumentów i logicznego myślenia.
Pozdrawiam serdecznie

0

Witam serdecznie
myślę,że skoro dostrzega Pani psychologiczne czynniki swich dolegliwości,jest potrzeba skontaktowania się z psychoterapeutą,nie tylko endokrynologiem,ponieważ prawdopodobnie tarczyca była reakcją a nie przyczyną pierwotną złego stanu zdrowia.Co do poczucia utraty własnej wartości,jest to także częsty skutek rozstań z partnerem i zaniedbanie terapii/czy innej pomocy tego rodzaju/może podtrzymywac chorobę.tak więc proponowałabym pogodzenie się ze swoim lękiem,bo paradoksalnie chroni on Panią obecnie przed zwiększaniem stresu i tym samym uspokaja.TO JEST STAN PRZEJŚCIOWY.Tak proszę go rozumieć i starać się powoli podjąć leczenie.Psychoterapia jest najlepszym i najtrwalszym w skutkach lekarstwem,jeżeli nie ma w zasięgu "żródeł zasilania".
Pozdrawiam wiosennie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak przezwyciężyć lęk przed pająkami?

mieszkam w Anglii czyli kraju o podwyzszonym wskazniku pajakow i panicznie sie ich boje,dochodzi nawet do tego ze mdleje na widok pajaka ,strasznie utrudnia mi to zycie,meczy mnie to ale nie wiem jak to przezwyciezyc??moze sa jakies leki?prosze o porade bo ktoregos dnia oszaleje!!!!juz nie wiem co mam robic???prosze o pomoc dziekuje dorota
KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu

Szanowna Pani,
w przypadku tak silnych objawów warto sięgnąć po psychoterapię. W nurcie behawioralno-poznawczym istnieje wiele skutecznych programów, które pozwolą Pani opanować lęki i zacząć normalnie funkcjonować. Samej trudno będzie Pani to opanować, a wraz z upływem czasu objawy mogą się tylko nasilać.

Pozdrawiam

Jarosław Żukowski

0

Witaj serdecznie! ten konkretny lęk nazywany jest arachnofobią. Można go przezwyciężyć przy pomocy odpowiedniej psychoterapii. Leki w tym wypadku - uważam, że nie powinny być brane pod uwagę.

Służę pomocą i zapraszam na swoją witrynę internetową ;-)
http://psychopedagog.eu

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak przezwyciężyć paniczne lęki?

Witam mam 31 lat mam narzeczonego i dziecko 10 letnie 4lata temu miałam potworne lęki nie mogłam funkcjonować normalnie poszłam do psychiatry przepisał mi Asertin50 brałam go pare dni myślałam ze mi przeszło lecz 3dni temu wróciło z podwójną siła boje sie gdy pojechałam na pogotowie to były badania ok powiedzieli ze to stres jak mam to przezwyciężyc proszę o pomoc wizyta u psychiatry na pon dopiero
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Dzień dobry. Leczeniem przyczyn zaburzeń lękowych jest psychoterapia. Farmakoterapia wspiera ten proces doraźnie i tylko wtedy, gdy jest taka konieczność. Wyłączne stosowanie leków oddziałuje na objawy, nie usuwa przyczyn. W konsekwencji stwarza ryzyko nawrotów, zwykle nasilających się. Proszę podjąć terapię. Zachęcam Panią, wsparcie specjalisty pozwoli Pani na powrót do równowagi. Pozdrawiam.

0

Szanowna Pani,

Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Środki farmakologiczne powodują szybką ulgę, w sytuacjach związanych z lękiem, a tym samym odbierają okazję do nauki innych technik radzenia sobie z niepokojem, uniemożliwiają ćwiczenia i rozwoju nowych umiejętności.
Najskuteczniejszą forma pomocy w zaburzeniach lękowych, równolegle z farmakoterapią jest psychoterapia poznawczo - behawioralna.
W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów, w związku z tym polepszy się Pani funkcjonowanie w różnych sytuacjach.

Pozdrawiam serdecznie

0

Witam Panią
Zaburzenia lękowe, w tym ataki paniki,
nie tylko dezorganizują życie ale też przynoszą poczucie
niepewności i zagubienia, ograniczają niezależność,
hamują aktywność społeczną i utrudniają normalne funkcjonowanie
w społeczeństwie, zabierając tym samym radość życia.
Z Pani opisu wynika, że zaburzenia lękowe u Pani nie zostały
w pełni wyleczone.
Powinna Pani wiedzieć, że leczenie farmakologiczne nie leczy
zaburzeń lękowych i nie rozwiązuje Pani problemów,
jedynie tłumi objawy.
Doraźnie, gdy choroba jest zaawansowana i chory
nie jest w stanie funkcjonować, konieczne jest stosowanie
środków uspokajających, obniżające napięcie
czy antydepresantów o dodatkowym działaniu tłumiącym lęk,
które sprawiają, że lęki i inne dolegliwości stają się
łatwiejsze do zniesienia. Jest to jednak leczenie objawowe.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia lękowe
i ataki paniki, należy dotrzeć do źródła problemu, czyli przyczyny Pani
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Podczas psychoterapii leczy się nie tylko objawy
choroby ale również dociera się do przyczyny
problemu i znajduje się sposób jego rozwiązania.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty